Luptătorul constănţean Liviu Costache a cucerit aurul la Cupa României pentru juniori

Sport 27 Noiembrie 2014 / 00:00 511 accesări

La sfârşitul săptămânii trecute, în sala „Gheorghe Berceanu” a Liceului „Mircea Eliade” din Bucureşti a avut loc faza finală a Cupei României la lupte, competiție rezervată juniorilor (sportivi cu vârsta între 18 și 20 de ani, iar cei de 17 ani cu aprobarea medicului). Luptătorii din județul Constanța au obținut cele mai bune rezultate la stilul libere, unde LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa (antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin) a cucerit trei medalii: aur prin Liviu Costache (categoria 66 kg), argint prin Cristian Marin (120 kg, 18 ani) și bronz prin Ştefan Marin (120 kg, 20 de ani). Ultimii doi sunt frați și nepoții unui fost luptător de la Hidrotehnica Constanța, Aurelian Marin. LPS a obținut o medalie de bronz și la stilul greco-romane, prin Cristian Stoicescu (74 kg), în timp ce Cătălin Crăciun (66 kg) a ocupat locul 5. Tot la lupte libere, Clubul Sportiv Mangalia (antrenori Marian Oancea şi Cornel Trucmel) a cucerit trei medalii de bronz, prin Nicoleta Popa (58 kg), Simona Tudor (58 kg) şi Mădălin Pîrvulescu (96 kg).