Miami Heat preia conducerea în finala NBA

Sport 20 Iunie 2006 / 00:00 931 accesări

Echipa Miami Heat a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 101-100 după o repriză de prelungiri, formaţia Dallas Mavericks, în meciul cinci al finalei NBA, care se desfăşoară după sistemul "cel mai bun din şapte meciuri", informează AFP. Cele mai multe puncte pentru învingători au fost înscrise de Dwyane Wade - 43 şi Shaquille O'Neal - 18, în timp ce pentru oaspeţi cei mai buni marcatori au fost Jason Terry - 35p şi Josh Howard - 25p. Partida a fost decisă de duelul celor doi antrenori, tînărul Avery Johson (abia al doilea sezon ca antrenor, primul complet) cedînd tactic în faţa mult mai rutinatului său adversar - Pat Riley. În plus, Dirk Nowitzki a prins o nouă zi slabă (a evoluat modest în toate cele trei meciuri din Florida), deşi a înscris 20p. Miami conduce la general cu scorul de 3-2. Meciul şase al finalei NBA va avea loc, marţi noaptea, la Dallas.