Naționala de baschet 3x3 juniori, în sferturile de finală ale Campionatelor Europene

10 Septembrie 2016 / 12:52 373 accesări

Echipa națională de baschet 3x3 a României s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatelor Europene de Juniori U18, care au loc la Debrecen, în Ungaria, potrivit unui comunicat.

Daniel Mâinea, Alexandru Coconea, Tudor Gârbea și Georges Darwiche au câștigat ambele meciuri din grupa A, 17-14 cu Franța și 16-14 cu Georgia, încheind grupa pe primul loc.

În sferturile de finală, care vor avea loc duminică, tricolorii vor avea ca adversar ocupanta locului doi din grupa D, ale cărei meciuri se joacă astăzi și din care fac parte Serbia, Germania și Belgia.

România a avut o ofensivă echilibrată, fiecare dintre cei patru jucători având contribuții importante de-a lungul celor două meciuri. Tudor Gârbea a fost principalul marcator, cu 11 puncte în două partide, Darwiche a contribuit cu 8 puncte, iar Mâinea și Coconea, fiecare cu câte șapte.

România U18 va juca duminică la Debrecen în primul sfert de finală, programat de la ora 15.30. Meciurile pot fi urmărite pe canalul oficial de You Tube al Federaţiei Internaţionale de Baschet (FIBA).

Juniorii noștri vin după două puternice turnee marca Sport Arena Streetball jucate în această vară la nivel de seniori. La Bucharest Challenger, băieții s-au oprit în sferturile de finală, iar la 3x3 Tour Final au ajuns până în semifinale, unde au pierdut la limită, 12-13 cu naționala de seniori a României.