Naţionala de futsal, umilită în Spania

Sport 28 Septembrie 2006 / 00:00 729 accesări

Echipa naţională de fotbal în sală a României a pierdut şi al doilea amical jucat în compania Spaniei, cu acelaşi scor ca luni: 1-7 (0-6). Marţi seară, la Tudela, echipa lui Javier Lozano a vrut să evite emoţiile din ziua precedentă, cînd la pauză a fost 2-0, şi a apăsat pe accelerator încă din prima repriză, marcînd şase goluri! A fost o evoluţie modestă a naţionalei române, care a înscris golul de onoare abia în min. 38, prin Matei. Selecţionerul Zoltan Jakab nu l-a utilizat pe constănţeanul Mimi Stoica, preferîndu-i ca titulari pe Rizan, Matei, Gherman, Chivu şi Molomfălean. Pe parcurs au mai fost utilizaţi Lorand Szocs, Alpar Csoma, Lupu, Al-Ioani şi portarul Klein. Golurile campioanei mondiale şi europene au fost înscrise de Torras (min. 2), Rafa Muñoz (min. 5), Kike (min. 13 şi 14), Javi Rodríguez (min. 17), Daniel (min. 18) şi Eseverri (min. 30). Diseară, naţionala României va juca primul meci amical cu Andorra, revanşa fiind programată vineri.