Plângere în justiţie după meciul Kortrijk - Mouscron

Fotbal / Scandal în Belgia

Sport 21 Martie 2017 / 14:32 329 accesări
Mircea Rednic are probleme cu justiția

Clubul belgian Westerlo, retrogradat din prima ligă după rezultatele din ultima etapă a sezonului regulat, a depus o plângere în justiţie, acuzând faptul că ar fi existat nereguli la meciul Kortrijk - Mouscron, când echipa lui Rednic s-a salvat de la retrogradare, conform dhnet.be. Oficialii de la Westerlo consideră că golurile din victoria obţinută de Mouscron în deplasare, scor 2-0, cu Kortrijk, au fost suspecte şi consideră că ar putea exista o fraudă sportivă. Ca urmare a acestei plângeri, o investigaţie va fi demarată, la câteva zile după ce „Le Soir“ scria că meciul Kortrijk - Mouscron este suspectat de trucaj de către poliţia belgiană. Juri Selak, directorul sportiv de la Mouscron, a dezminţit, însă, toate acuzaţiile cu privire la un eventual aranjament. "Pot răsturna toate birourile de la Mouscron şi Kortrijk, nu vor găsi nimic. Pot asculta toate telefoanele, nu vor găsi absolut nimic", a spus Selak, citat de „Derniere Heure“.

În meciul disputat duminică, 12 martie, Mouscron avea nevoie neapărată de victorie pentru a mai spera la salvarea de retrogradare, dar şi de un rezultat negativ al celor de la Westerlo, pe teren propriu, cu Genk. Ambele situaţii s-au îndeplinit în favoarea echipei lui Mircea Rednic - Royal Mouscron. Mahmoud Hassan Trezeguet a deschis scorul pentru Mouscron în deplasarea de la Kortrijk, în minutul 34. Mijlocaşul egiptean a fructificat pasa primită de la Markovic. Oaspeţii s-au desprins pe tabelă la cinci minute după pauză, graţiei autogolului lui Kovacevic. Westerlo a pierdut pe teren propriu cu Genk, scor 0-4, iar Mouscron a reuşit să se salveze de la retrogradare, încheind sezonul regulat pe locul 15, cu 24 de puncte, iar Westerlo pe poziţia a 16-a, cu 23 de puncte.

Herman Wijnants, antrenorul lui Westerlo, a considerat că victoria obţinută de Mouscron la Kortrijk a fost suspectă şi a îndemnat autorităţile abilitate să demareze o anchetă, lucru care s-a şi întâmplat.