România, în Grupa Mondială II a FED Cup la tenis de câmp

Sport 22 Aprilie 2014 / 00:00 619 accesări

Echipa feminină de tenis de câmp a României a acces în al doilea eşalon valoric a Grupei Mondiale din FED Cup, după ce s-a impus, cu 4-1, în play-off-ul cu reprezentativa Serbiei, desfăşurat la finalul săptămânii trecute, la Arenele BNR din Bucureşti. Disputa a fost deschisă, sâmbătă, de duelul dintre Sorana Cîrstea (27 WTA) şi Ana Ivanovic (12 WTA), iar românca a dat peste cap toate calculele hârtiei, aducând primul punct pentru tricolore, după ce s-a impus cu 3-6, 6-1, 6-2. Au intrat apoi pe terenul liderul echipei României, constănţeanca Simona Halep (locul 5 WTA), şi Bojana Jovanovski (39 WTA), dar partida s-a întrerupt la scorul de 3-1 în primul set, din cauza ploii. Reluată duminică dimineaţa, întâlnirea s-a încheiat cu victoria sportivei în vârstă de 22 de ani, care s-a impus cu 6-2, 6-4. După câteva zeci de minute de pauză, Halep a revenit pe teren şi a jucat împotriva Anei Ivanovici Oboseala şi-a spus cuvântul şi constănţeanca a cedat cu 3-6, 6-7, amânând verdictul. Punctul decisiv a fost adus de Cîrstea, care a câştigat disputa cu Jovanovski, la capătul unei partide decisive, cu 6-3, 6-7, 6-3. În partida de dublu, care nu mai conta în privinţa calificării, Irina Begu şi Monica Niculescu au beneficiat de abandonul sârboaicelor Jovana Jaksic şi Nina Stojanovic, după primul game.

„Oboseala cred că a fost cheia meciului cu Ivanovic, pentru că a fost un dezavantaj faptul că a trebuit să joc două partide într-o zi. Eu am jucat într-o echipă şi important era ca echipa să câştige”, a spus Halep. Alături de România, în Grupa Mondială II vor mai fi Argentina, Slovacia, SUA, Spania, Olanda, Suedia şi Elveţia. Tricolorele îşi vor afla adversarele din primul tur al ediţiei viitoare a FED Cup la 4 iunie, tragerea la sorţi urmând să fie efectuată la Paris. Halep şi compania vor evolua în primul tur şi, în funcţie de rezultat, vor juca în play-off-ul pentru promovarea în Grupa Mondială sau în cel pentru menţinerea în eşalonul secund.