S-a încheiat a cincea ediție a Cupei Firmelor la minifotbal

17 Iulie 2016 / 14:11 373 accesări
Câștigătoarea s-a decis la... golaveraj

Pe terenul Bazei Sportive Atletic Club din Constanța s-a încheiat a cincea ediție a Cupei Firmelor la minifotbal, o ediție destul de agitată, iar finalul a fost unul pe muchie de cuțit. La turneul final care a decis învingătoarea au participat echipele Epirotiki, Academia Farul și VDT Construct, duelurile dintre cele trei echipe oferind partide spectaculoase, în urma cărora prima clasată a fost decisă de... golaveraj. Victoriile au fost împărțite, iar formația Epirotiki s-a impus grație golaverajului superior.

Rezultate: Epirotiki - Academia Farul 1-3 (Florin Vărzaru / Gabriel Șimu 2, Vasilică Cristocea), Epirotiki - VDT Construct 10-6 (Florin Vărzaru 4g, Cristian Brobonea 4g, Arif Ersin, Marius Blănaru / Gabriel Bulai 3g, Laurențiu Constantin 2g, Cristian Coconașu), Academia Farul - VDT Construct 7-9 (Gabriel Șimu 4g, Vasilică Cristocea, Cezar Beșleagă, Dumitru Faitaș / Gabriel Bulai 3g, Abdula Sunay 3g, Cristian Coconașu 3g). Clasament final: 1. Epirotiki 3p (golaveraj: 11-9), 2. Academia Farul 3p (10-10), 3. VDT Construct 3p (15-17).

La finalul turneului au fost acordate și următoarele premii individuale - golgheterul competiției: Gabriel Șimu (Academia Farul); cel mai bun portar: Erwin Geomadin (VDT Construct); cel mai bun jucător: Cristian Brobonea (Epirotiki); premiul Fair-Play: Comdata; cea mai frumoasă galerie: FC Ovidiu; cea mai spectaculoasă echipă: Sea Protect Group.

DECLARAȚII LA FINALUL TURNEULUI

„Am avut și un pic de noroc. A fost un turneu final extrem de echilibrat și suntem foarte fericiți că am câștigat” - Florin Vărzaru, jucător Epirotiki.

„Am fost aproape de a ne păstra trofeul, dar nu a fost să fie. Felicităm organizatorii. Nivelul a crescut foarte mult față de precedentele ediții” - Gabriel Șimu, jucător Academia Farul.

„Una peste alta, a fost o ediție reușită. Unele echipe au mers cu regulamentul până la limită, dar important este că am mai învățat câte ceva din această ediție. Suntem din ce în ce mai buni în ceea ce privește organizarea” - Marius Văleanu, organizator.

Următoarea ediție a Cupei Firmelor va începe la finalul lunii septembrie. Până atunci, organizatorii pregătesc startul ediției a doua a Cupei Constructorului la minifotbal.