Sferturile pot decide golgeterul Trofeului “Telegraf”

Trofeul “Telegraf”, ediţia a 22-a

Sport 07 Februarie 2013 / 00:00 1976 accesări

Înaintea jocurilor din sferturile de finală la Trofeul “Telegraf” la fotbal în sală, ediţia a 22-a, Florin Anghel (Săgeata Stejaru) s-a desprins în fruntea ierarhiei marcatorilor. Cu 11 goluri înscrise, Florin Anghel poate face pasul spre câştigarea titlului de golgeter la actuala ediţie dacă echipa sa va obţine calificarea în semifinale, mai ales că principalul său contracandidat, Cristi Şchiopu (CFR Constanţa), autor a opt goluri, evoluează chiar la adversara din sferturi. Aflat pe locul secund în ierarhia marcatorilor, cu nouă goluri înscrise, Daniel Piron (Perla Murfatlar) nu mai poate puncta, formaţia sa fiind eliminată, surprinzător, în optimile de finală.

Clasamentul golgeterilor - 11 goluri: Florin Anghel (Săgeata Stejaru); 9 goluri: Daniel Piron (Perla Murfatlar); 8 goluri: Cristi Şchiopu (CFR Constanţa), Florin Bălan (Dinamo Poliţia); 6 goluri: Cătălin Agafiţei (CFR Constanţa), Adrian Tănase (Club 29), Şerban Toader (Real), Adrian Smarandache (Vulturii Cazino), Constantin Dămăşaru (Macedonia Ovidiu), Ştefan Ştefan (IMN-Meconst), Dumitru Hapiuc (Voinţa Siminoc); 5 goluri: Adrian Pitu (Intermacedonia-Steaua Mării), Stelian Carabaş, Gabi Stan (Municipal Constanţa), Marian Munteanu (Sian Image), Raj Cărăuleanu (Club 29), Ionel Comănaşi (Vulturii Cazino).

Pentru ediţia de anul viitor, doi jucători de la formaţia Store, Mihai Octavian şi Alexandru Grămoşteanu, au fost suspendaţi câte o etapă de către Comisia de Organizare a competiţiei în urma incidentelor consemnate după încheierea partidei Store - Olimpia Apă Canal, scor 4-4.

Turneul este organizat de cotidianul Telegraf, în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa şi Asociaţia Judeţeană de Fotbal Constanţa.