Simona Halep o va întâlni pe Heather Watson în turul doi la Roland Garros

Sport 27 Mai 2014 / 12:52 207 accesări

Jucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 4 şi locul 4 WTA, o va întâlni pe britanica Heather Watson, jucătoare venită din calificări, în turul secund la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului, informează site-ul oficial al competiţiei. Watson, poziţia 92 în ierarhia mondială, a învins-o, în runda inaugurală, cu scorul de 6-3, 6-4, pe Barbora Zahlavova Strycova (Cehia), locul 63 WTA. Simona Halep şi Heather Watson s-au întâlnit o singură dată până acum, românca impunându-se, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-2, în primul tur la US Open, în 2013. Jucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 4, s-a calificat, astăzi, în turul secund la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului, după ce a trecut, în runda inaugurală, cu scorul de 6-0, 6-2, de rusoaica Alisa Kleibanova. Halep a învins-o pe Kleibanova, poziţia 87 în ierarhia mondială, după 56 de minute. Pentru calificarea în turul secund la Roland Garros, Halep va primi 42.000 de euro. Simona Halep şi-a egalat cea mai bună performanţă la French Open, după ce şi în 2011 a ajund în turul doi, când a fost învinsă de australianca Samantha Stosur.