Singurul mare succes al Spaniei

Istoria Campionatelor Europene de Fotbal / Episodul al II-lea - 1964

Sport 22 Mai 2008 / 00:00 556 accesări

La a II-a ediţie a Campionatului European s-au înscris, în preliminarii, 29 de formaţii, faţă de 17 la prima ediţie, ceea ce a demonstrat interesul de care începea să se bucure această competiţie. Datorită numărului mare de participante, s-au desfăşurat trei faze pînă la turneul final - faza preliminară, optimile şi sferturile de finală.

Luxemburg a produs marea surpriză

Modesta reprezentativă a Luxemburgului, care nu a jucat în prima fază, a fost performera ediţiei din 1964, eliminînd Olanda, în optimi, după 1-1 şi 2-1. În sferturi, Luxemburg a cedat greu în duelul cu Danemarca. După două rezultate de egalitate, 2-2 şi 3-3, meciul de baraj a revenit nordicilor, care s-au calificat în semifinale.

România, eliminată de viitoarea cîştigătoare a titlului european

Reprezentativa României a întîlnit în prima fază Spania, viitoarea cîştigătoare a titlului european asigurîndu-şi prezenţa în optimi după succesul categoric din prima manşă, 6-0 pe celebrul “Santiago Bernabeu”. În retur, la Bucureşti, “tricolorii” au obţinut o victorie de moral, 3-1, prin golurile marcate de Tătaru, Manolache şi Constantin, administrînd ibericilor singura înfrîngere la ediţia din 1964. În preliminarii, partida Grecia - Albania nu a avut loc, elenii retrăgîndu-se din competiţie, iar Austria, URSS şi Luxemburg s-au calificat direct în optimi. În cele din urmă, la turneul final, găzduit de Spania, s-au calificat Ungaria, Danemarca, URSS şi Spania, care au eliminat Franţa, Luxemburg, Suedia, respectiv Irlanda.

Spania a învins în finală campioana en titre

În semifinale, Spania a învins Ungaria, cu 2-1 (1-0), printr-un gol marcat de Amancia, în prelungiri, în timp ce URSS a dispus, cu 3-0 (2-0), de Danemarca. În finala mică, Ungaria a trecut, cu 3-1 (1-0), de Danemarca, prin două goluri marcate în prelungiri, obţinînd medaliile de bronz. Finala mare, disputată între Spania şi URSS, a avut loc, pe 21 iunie 1964, la Madrid, pe Stadionul “Santiago Bernabeu”, cîştigătoarea fiind decisă printr-un gol marcat cu şase minute înainte de finalul celor 90 de minute regulamentare. Pentru iberici au punctat Pereda (min. 6) şi Martinez (min. 84), iar pentru ruşi a înscris Khusainov (min. 8). Spania a învins astfel campioana europeană en titre, trecîndu-şi în cont unicul mare succes din palmaresul reprezentativei iberice. Iată şi formaţiile care au evoluat în cea de-a doua finală a Cupei Europei - Spania (antrenor: Jose Villalonga): Iribar - Rivilla, Olivella, Calleja, Zoco, Fuste, Amancia, Pereda, Martinez, Suarez, Lapetra; URSS (antrenor: Konstantin Boşkov): Iaşin - Chustikov, Şesternev, Mudrik, Voronin, Anichkin, Chislenko, V. Ivanov, Ponedelnik, Korneev, Khusainov. A arbitrat: Holland (Anglia).