Spectacol la a treia ediţie a Beach Race Xco

Singurul concurs de ciclism MTB pe nisip din România a avut loc duminică, la Constanţa

Sport 26 Aprilie 2016 / 17:26 321 accesări

Peste 100 de participanți s-au prezentat la startul celei de-a treia ediții a Beach Race Xco

Duminică, pe plaja Modern din Constanţa, a avut loc a treia ediţie a Beach Race Xco, singura competiţie de ciclism MTB din România care se desfăşoară pe nisip. În ciuda vremii neprielnice, la startul întrecerii organizate de ACS AndoVelo, în parteneriat cu DJTS Constanţa, Asociaţia Sportivă SanaSport şi Smartatletic, înscrisă în calendarul Federaţiei Române de Ciclism, au venit peste 100 de concurenți. Marea noutate a ediției din acest an a fost organizarea unei curse pentru copii, aceștia întrecându-se pe un traseu special, integral pe nisip, alcătuit pe categorii de vârstă. Câștigătorii acestei curse inedite au fost: Ștefan Leu (5-7 ani), Ștefan Găleșanu (8-10 ani), Erkan Kemal (11-13 ani) și Andreea Sfîrlea (în competiția fetelor).

Mult mai solicitantă a fost întrecerea adulților, unde s-a concurat pe distanţa de 40 de kilometri, parcurgându-se 10 ture pe un traseu cu o lungime de 4 kilometri, împărţit jumătate pe plajă şi jumătate pe coasta de acces pe faleză, diferenţa de nivel fiind de aproximativ 50 de metri. După un duel spectaculos, cursa a fost câștigată de Ciprian Comișan, care l-a învins la sprint pe Ștefan Morcov. Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Vlad Urzică, sosit la peste 9 minute diferență față de primii doi clasați. Câștigătorii au fost recompensați de organizatori cu premii în bani şi produse oferite de sponsorii concursului.