SSC Farul Constanța a obținut a 18-a victorie consecutivă în Liga a IV-a

Sub privirile lui Ioan Anton și Ion Draica

Sport 27 Noiembrie 2016 / 18:16 3394 accesări

Ioan Anton, fostul portar al Farului, s-a fotografiat alături de jucătorii de la SSC Farul

Dorel Zaharia (nr. 11) a marcat două goluri în partida cu Sparta Techirghiol

La sfârșitul acestei săptămâni, în Liga a IV-a la fotbal s-a disputat prima etapă din retur, a 18-a a campionatului. Liderul neînvins al clasamentului, SSC Farul Constanța, a jucat pe teren propriu cu Sparta Techirghiol și a înregistrat al 18-lea succes consecutiv din acest sezon. Formația gazdă a început excelent partida găzduită de terenul ITC din Complexul „Badea Cîrțan”, iar în minutul 20 scorul era deja 3-0, grație reușitelor lui D. Zaharia (15), D. Popa (18) și Bumbac (20).

Tot trei goluri s-au înscris și în repriza secundă, care a început în forță: la numai două minute după pauză, Zaharia a reușit dubla, urcând rezultatul la 4-0. Tânărul Edis Mîndră a marcat golul 5, în minutul 72, iar oaspeții au izbutit golul de onoare în minutul 81, prin I. Petre: 5-1 scor final.

În urma acestei victorii, SSC Farul s-a detașat și mai tare de următoarele clasate, pentru că ambele ocupante ale podiumului, CS Năvodari și CS Agigea, au pierdut sâmbătă. Constănțenii au acum 9 puncte avans față de CS Năvodari și 14 față de Viitorul Fântânele, care a urcat pe podium, având un punct în plus față de CS Agigea.

„Suntem mulțumiți de această victorie, venită după un joc bun și în fața unui adversar incomod. Cred că noi ne-am făcut jocul nostru obișnuit, iar cele trei puncte sunt cele mai importante. Scorul putea chiar să fie mai mare, dar e final de sezon și suntem mulțumiți”, a declarat fundașul Farului, Constantin Bumbac.

Au evoluat formațiile:

SSC Farul (antrenor Ion Barbu): Vl. Neagu - Răvoiu, Fl. Pătrașcu (80 Meleandră), Bumbac, D. Popa (53 Măgureanu) - Al. Grigoraș, Ochia, I. Florea, Șicu - D. Zaharia (67 E. Mîndră), Mazilu (53 Beșleagă).

Sparta Techirghiol (antrenor Mihai Bălău): Turlacu - Saledin (40 Ifrosa), Olăriță, Ionițe, Zdralea - I. Cristea (46 Rusu), Milea (62 Dimoftei), Pura, Curtmemet - R. Stan (72 I. Petre), L. Alexandru.

Meciul a fost arbitrat la centru de Claudiu Marcu.

Iată rezultatele complete al etapei a 18-a din Liga a IV-a: CSO Ovidiu - CS Eforie 2-4 (la juniori: 2-2); Viitorul Fântânele - CS Năvodari 3-2 (la juniori: 2-4); Farul Tuzla - CS Agigea 4-2 (la juniori: 1-2); Știința Poarta Albă - Victoria Mihai Viteazu 4-4 (la juniori: 0-5); Portul Constanța - Gloria Albești 1-0 (la juniori: 2-1); Gloria Băneasa - CS Mihail Kogălniceanu 4-0 (la juniori: 1-1); Avântul Comana - Voința Valu lui Traian 5-2 (la juniori: 3-3); CFR Constanța - Unirea Topraisar 3-2 (la juniori: 1-4); SSC Farul Constanța - Sparta Techirghiol 5-1 (la juniori: 1-4).

Clasament seniori: 1. SSC Farul 54p (golaveraj 73-7); 2. CS Năvodari 45p (68-21); 3. Viitorul Fântânele 41p (60-27); 4. CS Agigea 40p (63-33).

Clasament juniori: 1. CS Năvodari 49p (golaveraj 163-30); 2. Portul Constanța 49p (85-20); 3. Viitorul Fântânele 43p (75-34).

IOAN ANTON ȘI ION DRAICA, ALĂTURI DE PROIECTUL SSC FARUL

Să mai spunem că lovitura de start a meciului cu Sparta Techirghiol a fost dată de Ioan Anton, fost portar la FC Farul Constanța în perioada 1988-1992. „Sunt și acum foarte emoționat, nu am mai fost de 22 de ani la Constanța. Mă bucur că am fost chemat de conducerea clubului și le mulțumesc că s-a gândit la mine o echipă care acum este în Liga a IV-a. Îi urez multă baftă și să ajungă cât mai repede în prima ligă!”, a declarat Anton.

La partidă a asistat și marele luptător constănțean Ion Draica. „Un greu al sportului românesc și mondial se alătură proiectului SSC Farul. Fostul campion olimpic, mondial și european la lupte greco-romane, domnul Ion Draica, este de astăzi (n.r. - vineri) alături de noi”, a anunțat clubul constănțean pe Facebook.

CSO Ovidiu nu se prezintă la partidele cu SSC Farul, de pe teren propriu!