Tecău s-a calificat în semifinale, la Shenzhen

Tenis de câmp

Sport 25 Septembrie 2014 / 00:00 434 accesări

Perechea Horia Tecău / Jean-Julien Rojer (România / Olanda), principala favorită, a învins ieri, cu scorul de 6-4, 5-7, 10-7, cuplul Evgheni Donskoi / Teimuraz Gabaşvili, în sferturile de finală ale turneului de la Shenzhen, cu premii de 655.000 de dolari. Învingătorii şi-au asigurat un premiu în valoare de 9.260 de dolari şi 90 de puncte ATP. Pentru a-şi afla adversarii din penultimul act al competiţiei, Tecău şi Rojer trebuie să aştepte deznodământul a două meciuri. Mai întâi se vor întâlni Rohan Bobanna / Aisam-Ul-Haq Qureshi (India / Pakistan), cap de serie numărul 3, şi Matthew Ebden / Andreas Seppi (Australia / Italia). Cuplul câştigător va juca în sferturi cu Santiago Giraldo / Michael Venus (Columbia / Noua Zeelandă), iar perechea care va învinge în această partidă va fi adversara echipei româno-olandeze.

HALEP SE MENȚINE PE LOCUL 2 WTA. Jucătoarea de tenis Maria Şarapova, locul 4 WTA şi cap de serie nr. 4, a fost învinsă ieri, cu scorul de 7-6 (7/3), 7-5, de elveţianca Timea Bacsinszky, locul 61 WTA, venită din calificări, în turul al treilea al turneului de la Wuhan, şi nu o mai poate „detrona” pe Simona Halep de pe locul 2 WTA. Sportiva din Rusia era singura care putea să-i provoace o coborâre de un loc Simonei Halep în această săptămână, în ierarhia jucătoarelor profesioniste, după ce constănțeanca a pierdut, marţi, în turul al doilea al competiției de categorie Premier 5, turneu dotat cu premii totale în valoare de 2,44 milioane de dolari. Pentru a urca pe locul 2 WTA, Şarapova trebuia să se califice în finala turneului de la Wuhan. Halep, cap de serie numărul 2, a fost învinsă marţi, cu scorul de 2-6, 6-2, 6-3, de Garbine Muguruza, locul 22 WTA, în turul secund. Acesta a fost primul meci al Simonei Halep după eliminarea suferită în turul al treilea al US Open, la finalul lunii trecute. Nici Garbine Muguruza nu a avut un parcurs foarte lung, jucătoarea spaniolă fiind nevoită să se retragă din competiție din cauza unei gastroenterite. Muguruza ar fi trebuit să o întâlnească în turul 3 pe ucraineanca Elina Svitolina, care a obținut astfel calificarea în sferturile de finală fără să joace. De la acest turneu s-a retras, dar în primul tur, și liderul mondial Serena Williams, care a acuzat de asemenea probleme medicale.