Ultimul minut

Sport 22 August 2011 / 00:00 973 accesări

GHIŢĂ MUREŞAN, LA CONSTANŢA

Turneul “Ghiţă Mureşan Summer Camp Tour”, ediţia 2011, a ajuns şi la Constanţa. Începând de ieri şi până miercuri, în parcarea unui centru comercial din Constanţa, sunt programate antrenamente de baschet pentru copii cu vârste între 9 şi 14 ani, între care şi un număr de copii instituţionalizaţi. Copiii vor descoperi în mod plăcut tainele acestui minunat sport, iar fostul mare baschetbalist le este alături în fiecare zi la antrenamente, cu sfaturi tehnice, demonstraţii şi lecţii.

TENIS PENTRU VETERANI ÎN MAMAIA

La baza sportivă “Tenis Club Idu”, situată pe malul Lacului Siutghiol din staţiunea Mamaia, debutează astăzi a 22-a ediţie a Campionatelor Internaţionale de Veterani ale României, competiţie la care vor lua startul peste 200 de participanţi. Competiţia se va desfăşura pe 10 categorii de vârstă la masculin, două categorii de vârstă la dublu şi open la feminin, printre cei care se vor lupta pentru trofee numărându-se cunoscutul jurnalist Cristian Tudor Popescu şi constănţeanul Claudiu Munteanu, antrenorul lui Victor Crivoi. Competiţia continuă astfel tenisul de nivel înalt la Tenis Club Idu”, după ce săptămâna trecută a avut loc a 19-a ediţie a Cupei “Mamaia Idu” rezervată juniorilor. În ultima finală a întrecerii, la 16 ani fete, Andrada Surdeanu (LPS-CSS Constanţa), favorită nr. 4, a câştigat duelul constănţean cu Jasmine Coteanu (LPS-CSS Constanţa), cu 6-4, 6-4.

STRAJA BUCUREŞTI A CÂŞTIGAT CUPA FEDERAŢIEI LA OINĂ

Sâmbătă, la Crasna, în judeţul Gorg, a avut loc Cupa Federaţiei la Oină, competiţie la startul căreia s-au aliniat şase formaţii. Trofeul a fost câştigat de Straja Bucureşti, în timp ce reprezentanta Constanţei, Frontiera Tomis s-a clasat pe locul 4. Rezultate înregistrate - Grupa A: Pamira Sibiu - Metalurgistul Sadu 18-9; Frontiera Constanţa - Pamira 8-19; Metalurgistul - Frontiera 6-22. Clasament: 1. Pamira, 2. Frontiera, 3. Sadu; Grupa B: CS Crasna - CS Băileşti 20-6; Straja Bucureşti - Crasna 23-8; Băileşti - Straja 3-9. Clasament: 1. Straja, 2. Crasna, 3. Băileşti; semifinale: Pamira Sibiu - CS Crasna 16-12 şi Straja Bucureşti - Frontiera Constanţa 25-9; finala mică: CS Crasna - Frontiera Constanţa 14-13; finala mare: Pamira Sibiu - Straja Bucureşti 10-14. Clasament final: 1. Straja Bucureşti: 2. Pamira Sibiu; 3. CS Crasna; 4. Frontiera Constanţa; 5-6. Metalurgistul Sadu şi CS Băileşti. Ieri, a avut loc şi un meci demonstrativ de şore (oina sârbească), disputat între o selecţionată din Romania şi una din Serbia.

“STEJARII”, VICTORIOŞI ÎN UCRAINA

Reprezentativa de rugby a României a câştigat, sâmbătă, în deplasare, cu 41-16 (19-9), partida cu Ucraina, din Cupa Europeană a Naţiunilor. “Stejarii” au marcat şase eseuri, prin Cătălin Nicolae, Iulian Dumitraş, Cătălin Fercu, Ionuţ Dimofte, Florin Surugiu şi Cosmin Raţiu, celelalte 11 puncte fiind reuşite de Dănuţ Dumbravă, două transformări şi 39 şi o lovitură de pedeapsă, şi de Florin Vlaicu, două transformări. În urma acestei victorii, România a urcat pe locul 2 în clasamentul CEN, cu 16 puncte. Prima poziţie este ocupată de Georgia, cu 22p. “Stejarii” vor pleca miercuri în Franţa, unde va susţine, la Perigueux, în compania echipei franceze cu acelaşi nume, ultima partidă de verificare înaintea Cupei Mondială din Noua Zeelandă, competiţie programată în perioada 9 septembrie - 26 octombrie.

KAIAC-UL DUBLU 200 M, CALIFICAT LA JO DIN 2012

Echipajul masculin al României de kaiac dublu s-a clasat, duminică, pe locul 4, în finala la 200 m, care este şi probă olimpică, la Campionatele Mondiale de la Szeged. Ionuţ Mitrea şi Bogdan Mada a încheiat cursa cu timpul de 32 secunde şi 468 de miimi, obţinând şi calificarea la Jocurile Olimpice de la Londra, din 2012. Alte trei echipaje au obţinut calificarea la JO în urma finalelor de sâmbătă: kaiac patru masculin 1.000 m (Traian Neagu, Ştefan Vasile, Toni Ionel Ioneţicu şi Ionel Petruş Gavrilă), kaiac dublu feminin 500 m (Iuliana Paleu şi Irina Lauric) şi canoe dublu masculin 1.000 m (Victor Mihalachi - Alexandru Dumitrescu).

BRONZ MONDIAL LA CANOE DUBLU 1.000 M

Echipajul masculin al României format din sportivii Victor Mihalachi şi Alexandru Dumitrescu a câştigat, sâmbătă, medalia de bronz în proba de canoe dublu 1.000 m, la Campionatele Mondiale de la Szeged. Proba olimpică de canoe dublu 1.000 m a fost cea mai importantă pentru cei doi sportivi tricolori, care au câştigat titlul mondial la ediţia trecută. Mihalachi şi Dumitrescu au obţinut medalia de bronz cu timpul de două minute 48 secunde şi 837 de miimi. Tot sâmbătă, echipajul feminin de canoe dublu 500 m s-a clasat pe locul 5 în finală, iar la canoe simplu 500 m, Cătălin Costache a ocupat locul 7. De asemenea, echipajul masculin de kaiac dublu 500 m a ocupat locul 4, iar cel feminin de kaiac dublu 500 de metri, locul 6. Delegaţia României a cucerit alte trei medalii la Szeged: aur prin echipajul Dumitrescu - Mihalachi (canoe 500 m), argint prin echipajul Gabriel Gheoca, Cătălin Costache, Mihail Simion şi Florin Comănici (canoe patru 1.000 m) şi din nou aur, prin Iulian Şerban (kaiac 200 m, din cadrul competiţiei de paracanoe, rezervată persoanelor cu dizabilităţi).

JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE LA SHENZHEN

Atleta Cristina Alexandra Frumuz s-a clasat, duminică, pe locul 14 în proba de semimaraton, la Jocurile Mondiale Universitare de la Shenzhen (China). Frumuz a fost cronometrată cu timpul de o oră 2 de minute şi 57 de secunde. Cu două zile înainte de încheierea JMU, România are în palmares 13 medalii - două de aur - gimnastul Flavius Koczi (sol şi sărituri); patru de argint: Bianca Pascu (spadă), gimnastul Marius Berbecar (paralele), înotătorul Norbert Trandafir (100 m liber), echipa mixtă de dans aerobic; şapte de bronz - Flavius Koczi (cal cu mânere), judoka Valentin Radu (cat. 90 kg), Violeta Dumitru (cat. 48 kg), Bianca Perie (aruncarea ciocanului), Cristina Bujin (triplusalt), echipa masculină de gimnastică şi de echipa feminină de tenis de masă. Delegaţia României la JMU de la Shenzhen include 60 sportivi (28 fete şi 32 de băieţi), obiectivele stabilite, câştigarea a şapte-opt medalii şi alte zece clasări pe locurile 4-6, fiind deja îndeplinite. Cei 60 de sportivi studenţi participă la nouă discipline: atletism, baschet, gimnastică artistică, gimnastică aerobică, înot, haltere, judo, scrimă şi tenis de masă.