Ultimul minut

Sport 18 Iulie 2011 / 00:00 849 accesări

MISIUNE UŞOARĂ PENTRU HALEP

Prima ediţie a BCR Open Romania, turneul feminin de tenis dotat cu premii în valoare totală de 100.000 de euro, organizat pe terenurile Academiei de Tenis Herăstrău din Bucureşti, are programate astăzi primele meciuri de pe tabloul principal. Marea favorită a competiţiei, constănţeanca Simona Halep (nr. 59 WTA), a avut noroc la tragerea la sorţi efectuată ieri, urmând să dea piept în primul tur cu Masa Zec-Peskiric (Slovenia, 215 WTA), în timp ce a doua favorită, Irina Begu (60 WTA) o va întâlni pe Corinna Dentoni (Italia, 153 WTA). În primul tur vor avea loc şi două confruntări româneşti: Sorana Cîrstea (cap de serie nr. 3, 79 WTA) - Diana Enache (364 WTA, beneficiara unui wild-card), Mădălina Gojnea (149 WTA) - Liana-Gabriela Ungur (203 WTA). Pe tabloul principal au mai acces direct cinci românce: Cristina Dinu (382 WTA, beneficiara unui wild-card), Alexandra Cadanţu (156 WTA), Elena Bogdan (159 WTA), Elora Dabija (403 WTA, beneficiara unui wild-card) şi Cristina Mitu (484 WTA, beneficiara unui wild-card).

OGRĂZEANU, LOCUL 7 LA 200 M

După ce a cucerit, vineri, medalia de aur în proba de 100 m de la Campionatele Europene de atletism pentru tineret, desfăşurate la Ostrava, în Cehia, Andreea Ogrăzeanu nu a reuşit să urce pe podium şi în proba de 200 m. Calificată în finală cu al şaselea timp, sportiva de la CS Farul Constanţa, pregătită de Cristina Manea, nu a făcut o cursă pe măsura aşteptărilor, încheind doar pe locul 7, cu timpul de 21 de secunde şi 69 de sutimi. Sâmbătă, Bianca Perie a câştigat medalia de aur în proba de aruncare a ciocanului la Ostrava, cu o performanţă de 71,59 m, iar Esthera Petre a devenit campioană europeană la săritura în înălţime, cu cel mai bun rezultat din cariera sa, 1,98 m, nou record al europenelor pentru tineret, egalând performanţa veche de 12 ani a rusoaicei Svetlana Lapina. Duminică, în ultima zi a competiţiei, Alexandru Ghinea a câştigat medalia de bronz în proba de 3000 de metri obstacole, cu timpul de 8,38.51 minute, fiind devansat de Sebastian Martos (Spania) şi Abdelaziz Merzougui (Spania). Delegaţia României a mai obţinut şi o medalie de argint, vineri, prin Cristina Toma (CS Farul), la triplusalt.

GRUPĂ DE MINI-HANDBAL LA HCM

Handbal Club Municipal Constanţa înfiinţează o grupă de mini-handbal. Se pot înscrie copiii cu vârsta cuprinsă între 6 şi 9 ani, fete şi băieţi. Proiectul va demara pe 1 august 2011. Coordonator va fi antrenorul Enis Murtaza (nr. telefon: 0730.351799).

BRONZ PENTRU ANA MARIA BRÎNZĂ LA CE DE SCRIMĂ

Spadasina română Ana Maria Brînză, vicecampioană olimpică la Beijing, a câştigat medalia de bronz la Campionatele Europene de scrimă de la Sheffield (Anglia), după ce a fost învinsă, cu 15-10, în semifinale, de Britta Heidemann (Germania), adversara din finala olimpică de acum trei ani. În sferturi, Brînză a trecut, cu 15-14, de italianca Bianca Del Carretto, după ce câştigase în turul secund la Iana Şemiakina (Ucraina), cu 15-12, iar în optimi în disputa cu franţuzoaica Sarah Daninthe, cu 15-10. Medalia de aur a revenit elveţiencei Tiffany Geroudet, care a câştigat, cu 10-9, în finala cu Heidemann. Anca Măroiu a terminat pe locul 15, fiind învinsă în optimi de Geroudet, cu 15-7. Loredana Iordăchioiu a încheiat pe locul 31, iar Simona Alexandru, pe 43.