Ultimul minut

Sport 12 Aprilie 2008 / 00:00 676 accesări

CS Tomis vrea revanşa

Eliminată din sferturile de finală ale Cupei Challenge la handbal feminin de către Dunărea Brăila, formaţia CS Tomis Constanţa are şansa revanşei în cea de-a 19-a etapă a Ligii Naţionale. La doar trei săptămîni de la şocul eliminării din cupele europene, jucătoarele antrenate de Lucian Rîşniţă şi Ion Puşcaşu revin, duminică, în Sala “Danubius” din Brăila, pentru o nouă dispută cu elevele lui Liviu Paraschiv. Miza întîlnirii este una extrem de importantă, deoarece, pe lîngă dorinţa de a spăla ruşinea înfrîngerii din returul Cupei Challenge, Pîrîianu şi compania au nevoie de cele două puncte puse în joc pentru a se menţine în lupta pentru cupele europene. „Fiecare echipă este decisă să cîştige punctele, ambele formaţii fiind înscrise pentru un loc de cupă europeană. Brăila are o echipă echilibrată, cu o linie de 9 metri care poate să-ţi pună probleme. Depinde foarte mult de prospeţimea şi atitudinea pe care o vom avea, pentru că liniştea care ţi-o dau rezultatele te ajută să urci ca joc. Pentru noi a fost un şoc la Buzău, dar asta nu înseamnă că ne temem de Brăila. Avem şi noi şansa noastră”, a declarat Lucian Râşniţă. Partida va fi arbitrată Gheorghe Bejinariu (Argeş) şi Alin Cîrligeanu (Bucureşti). Celelalte partide din etapa a 19-a: HCM Hidroconcas Buzău - Cetate Deva; Oltchim Rm. Vîlcea - Oţelul Galaţi, CSM Sf. Gheorghe - Rapid Bucureşti; HCM Baia Mare - HCM Roman. Clasament: 1. Rulmentul Braşov 34p; 2. Oltchim Rm. Vîlcea 32p; 3. HCM Baia Mare 23p; 4. Oţelul Galaţi 22p; 5. CS TOMIS CONSTANŢA 20p; 6. Dunărea Brăila 17p; 7. U. Jolidon Cluj 16p; 8. Rapid Bucureşti 12p; 9. HC Zalău 11p (golaveraj: -34); 10. Hidroconcas Buzău 11p (-64); 11. HCM Roman 9p (-52); 12. Cetate Deva 9p (-78); 13. CSM Sf. Gheorghe 0p.

UCM Reşiţa, meci decisiv pentru calificarea în finala Cupei Challenge

Duminică, de la ora 11.00, UCM Reşiţa va susţine manşa retur a confruntării cu Benfica Lisabona, din semifinalele Cupei Challenge. Prima manşă, disputată în urmă cu o săptămînă, în Portugalia, a revenit Benficăi, cu 31-26. “Şansele sînt de pînă la 60% în favoarea portughezilor, dar UCM Reşiţa poate schimba soarta calificării, cu ajutorul fanilor de acasă”, a declarat antrenorul gazdelor, Aihan Omer. UCM Reşiţa este deţinătoarea trofeului Cupei Challenge.

Două atlete constănţene la Campionatele Balcanice de marş

Medaliate cu aur şi bronz, în urmă cu două săptămîni, la Campionatele Naţionale de marş, Ana-Maria Greceanu şi Adriana Turmea vizează noi medalii sîmbătă, cînd la Bucureşti vor avea loc Campionatele Balcanice de marş. Calificate la competiţia balcanică graţie celor două rezultate de la Naţionale, atletele de la CS Farul - LPS vor concura după cum urmează: Greceanu - în proba de 10 km junioare I, iar Turmea la 5 km junioare II. Totodată, întrecerea balcanică reprezintă şi o testare pentru elevele Stanei Mihăilescu în vederea participării la Cupa Mondială, competiţie ce va avea loc în Rusia, pe 10 mai.

Camelia Potec, locul patru în finala de 800 m liber la CM de înot în bazin scurt

Sportiva Camelia Potec, singura reprezentantă a României a terminat la Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt de la Manchester (Anglia), s-a clasat, joi seară, pe locul patru în finala probei de 800 m liber. Potec a fost cronometrată cu timpul de 8 minute, 17 secunde şi 8 sutimi, fiind devansată de Rebecca Adlington (Anglia) - (8.08:25), Kylie Palmer (Australia) - (8.12:32) şi Erika Villaecija (Spania) - (8.13:93). Vineri, Potec s-a calificat şi în finala probei de 400 de metri liber, cu al treilea timp (4 minute, 4 secunde şi 9 sutimi). Finala probei de 400 m liber s-a desfăşurat vineri seară.

Pugilistul Georgian Popescu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Pugilistul Georgian Popescu s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Beijing, după ce s-a calificat, vineri, în finala categoriei 60 kg din cadrul turneului preolimpic de la Atena. Georgian Popescu, antrenat de Ion Moroiţă, l-a învins la puncte pe Krzysztof Szot (Polonia). Sportivul legitimat la Petrom Petrolul Ploieşti este al doilea pugilist român calificat la JO de la Beijing, după Ionuţ Gheorghe. Alţi doi pugilişti români, Petrişor Gănănău şi Cristian Ciocan, au boxat, vineri seară, în semifinalele turneului preolimpic de la Atena şi obţin biletele pentru Beijing dacă vor ajunge în finală. Ganănău l-a întîlnit în semifinalele categoriei 91 kg pe Ilias Pavlidis (Grecia), în timp ce Ciocan (categoria plus 91 kg) a boxat cu englezul David Price.

Alina Dumitru, aur la CE de judo din Portugalia

Sportiva Alina Dumitru şi-a păstrat titlul european la judo, la categoria 48 de kilograme, după ce a învins-o, vineri, pe Frederique Jossinet, din Franţa, în finala Campionatelor Europene din Portugalia. Alina Dumitru a cîştigat Grupa A a categoriei 48 kg, după ce a învins-o pe Volha Leşcianka (Belarus). În semifinale, Dumitru a trecut de rusoaica Liudmila Bogdanova. Alina Dumitru este singura judoka din România care este deja calificată la Jocurile Olimpice de la Beijing. Ioana Dinea Aluaş a cîştigat, tot vineri, medalia de bronz la categoria 52 de kilograme. Dinea Aluaş a învins-o, în finala pentru locul al treilea, pe Georgina Singleton (Marea Britanie). Dinea Aluaş a cîştigat Grupa A, după ce a trecut, pe rînd, de Petra Nareks (Slovenia) şi Anna Haritonova (Rusia), însă, în semifinale, a fost depăşită de Ana Carrascosa Zardgoza (Spania). La categoria 57 kg, Corina Căprioriu a fost învinsă, în repeşaj, de Radmila Perisici (Serbia). Ea ocupase locul al doilea în Grupa A a categoriei, după ce a obţinut victorii cu Natalia Iuhareva (Rusia) şi Lena Goeldi (Elveţia) şi a fost învinsă de austriaca Sabrina Filzmoser. La masculin, Dan Fâşie a fost eliminat în primul tur al Grupei B la categoria 66 kg, el fiind învins de portughezul Pedro Dias. Sîmbătă, vor mai intra în concurs Claudiu Baştea (73 kg) şi Marian Halas (81 kg). Tot la masculin, duminică vor mai concura Bogdan Bărbulescu (90 kg) şi Daniel Brata (100 kg).