Ultimul minut

Sport 30 Aprilie 2007 / 00:00 917 accesări

UCM Reşiţa a ţinut Challenge Cup în România

Revelaţie a Ligii Naţionale, UCM Reşiţa, echipa constănţeanului Aihan Omer, a cîştigat în Norvegia Challenge Cup, a patra competiţie europeană în handbalul masculin. După Steaua anul trecut, Reşiţa a reuşit această performanţă la debutul în cupele europene. Returul de sîmbătă, cu Drammen, lidera neînvinsă a campionatului nordic, încheiat la egalitate, 36-36, a fost unul de foc, norvegienii, care au condus cea mai mare parte a jocului, ratînd ultimul atac. Reşiţenii au cîştigat trofeul datorită numărului mai mare de goluri înscrise în deplasare, în manşa tur de la Turnu Severin rezultatul fiind 26-26. La UCM Reşiţa au evoluat şi foştii campioni constănţeni Bojan Butulija şi Adrian Tucanu, ei avîndu-i în galerie şi pe foştii colegi de la HCM, care au urmărit ultimele secunde în holul Sălii Sporturilor. ”Este o seară extraordinară. Sîntem fericiţi că am reuşit să cîştigăm trofeul chiar acasă la norvegieni”, a declarat emoţionat Omer, semifinalist al Cupei Cupelor sezonul trecut, cu campioana HCM Constanţa. Fosta adversară din Sala Sporturilor, campioana Germaniei THW Kiel, a cîştigat aseară Liga Campionilor, învingînd cu 29-27 în returul de pe teren propriu conaţionala Flensburg-Handewitt, după ce în tur scorul fusese egal, 28-28.

Emoţii pînă în ultima etapă pentru CSM Medgidia

Formaţia masculină CSM Medgidia a pierdut cu 29-34 (16-17 la pauză), jocul susţinut sîmbătă, în deplasare, contra lui Minaur Baia Mare, din etapa a 25-a a Ligii Naţionale. “Diferenţa s-a făcut în debutul reprizei secunde, cînd nu am reuşit să marcăm timp de 12 minute. În acest interval am irosit şanse rarisime în situaţie de unu la unu cu portarul advers, prin Nemenco, Taşcă sau Enescu”, a explicat antrenorul Ion Crăciun diferenţa din final. Pentru CSM Medgidia au marcat Nemenco 7, Taşcă 5, Savenco 5, R. Răpciugă 4, Murtaza 4, Enescu 2, Mocanu 1 şi Dragnea 1. Au mai jucat Cocean, M. Răpciugă, Puşcaşu şi portarii Coadă şi Vasile. Dacă emoţiile retrogradării au fost risipite cu cîteva etape în urmă, echipa antrenată de Ion Crăciun şi Mihai Neacşu se află în plină luptă pentru cucerirea poziţiei a opta, ultima care asigură prezenţa în Cupa României. În acest sens, CSM Medgidia (locul 9, 21p) trebuie să cîştige jocul din ultima etapă, de pe teren propriu, cu Universitatea Haşit Cluj (locul 13, 5p), iar Universitatea Bucovina Suceava (locul 8, 23p) să piardă partida din deplasare, cu UCM Reşiţa (locul 4, 35p). La egalitate de puncte între CSM Medgidia şi U. Bucovina Suceava, constănţenii sînt avantajaţi de rezultatele directe. Dacă se va clasa pe locul 8 la final, CSM Medgidia va întîlni în sferturile de finală ale Cupei României pe HCM Constanţa!

Avantaj pentru oaspeţi în UEFA Champions League

Marţi şi miercuri, de la ora 21.45, sînt programate partidele retur din semifinalele Ligii Campionilor. Mîine seară, pe “Anfield Road”, Liverpool va avea sprijinul celui mai frumos public din lume în tentativa de a trece - încă o dată - de Chelsea. Interesant este faptul că ultima echipă care a învins-o pe Chelsea într-un meci oficial este... Liverpool - acel 2-0 din campionat, pe 20 ianuarie! La oaspeţi vor lipsi Ballack (operat) şi Carvalho (care s-a accidentat sîmbătă), dar va reintra Essien, în timp ce la gazde va lipsi doar Aurelio (accidentat mai demult). Miercuri seara, pe “San Siro”, Manchester United va încerca să infirme tradiţia care spune că AC Milan s-a calificat de fiecare dată în dauna celor de la MU! Veşti bune pentru englezi, fiind anunţată reintrarea a doi fundaşi din cei patru accidentaţi -Vidic şi Ferdinand. De partea cealaltă Gattuso va fi apt de joc, dar accidentarea lui Maldini este mult mai gravă, căpitanul italienilor fiind în pericol să termine sezonul. Va reintra şi Inzaghi, favoritul lui Ancelotti şi cel care a “sigilat” victoria de la Munchen. În ambele meciuri gazdele au nevoie să cîştige pentru a se putea califica în finală. Programul meciurilor - marţi: FC Liverpool - Chelsea (0-1 în tur); miercuri: AC Milan - Manchester United (2-3 în tur).