Ultimul minut

Sport 05 Martie 2013 / 00:00 579 accesări

DEPLASARE LA PARTIDA OLANDA - ROMÂNIA

Fan clubul echipei naţionale de fotbal a României, filiala Dobrogea, organizează o deplasare, cu autocarul, la partida Olanda - România, din preliminariile Campionatului Mondial. Plecarea este programată joi, 21 martie, la ora 18.30, din Constanţa. Traseul este următorul: Constanţa - Bucureşti - Piteşti - Rm. Vîlcea - Sibiu - Deva - Arad - Nădlac - Szeged - Budapesta - Viena (unde se va viziona la televizor şi partida Ungaria - România) - Graz - Regensburg - Koln - Amsterdam (sosirea este programată sâmbătă, 23 martie, după amiază). Cei interesaţi pot afla mai multe amănunte la nr. de telefon 0786.462665, precum şi pe pagina de facebook FanClubEchipaNationalaFilialaDobrogea.

TECĂU A REVENIT ÎN TOP 10 ATP LA DUBLU

Tenismanul Horia Tecău a revenit în primii zece jucători din clasamentul ATP de dublu, după ce a jucat duminică finala turneului de Delray Beach. Constănţeanul a urcat două poziţii, pe locul 10, cu 5.220 de puncte. Tot în clasamentul de dublu, Florin Mergea a săltat două locuri, pe 80, cu 1.039p. La simplu, Victor Hănescu a urcat trei poziţii şi se află pe locul 55, cu 803p, fiind singurul român din Top 100. În schimb, Adrian Ungur se află pe locul 110, în urcare două poziţii, cu 482p, iar Marius Copil a înaintat două locuri, pe 136, cu 392p. Primele trei locuri în clasamentul ATP de simplu sunt ocupate de următorii jucători: 1. Novak Djokovic (Serbia) 13.280p, 2. Roger Federer (Elveţia) 9.535p, 3. Andy Murray (Marea Britanie) 8.180p.

HALEP, ÎN COBORÂRE ÎN IERARHIA WTA

Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep a coborât trei poziţii în clasamentul WTA, ajungând pe locul 56, cu 1.105 puncte. Cel mai bine clasată jucătoare din România rămâne Sorana Cîrstea, care a urcat o poziţie, pe 29, cu 1.565p. În schimb, Irina Begu a coborât nouă locuri, ajungând pe 53, cu 1.125p. Cel mare mare salt l-a înregistrat Monica Niculescu, învingătoare la Florianopolis, care a urcat de pe 75 pe 58, cu 1.085p. Primele trei poziţii în clasamentul WTA de simplu sunt ocupate de următoarele jucătoare: 1. Serena Williams (SUA) 10.365p, 2. Victoria Azarenka (Belarus) 10.325p, 3. Maria Şarapova (Rusia) 9.715p.

ROMÂNIA PARTICIPĂ LA CM FEMININ DE ŞAH PE ECHIPE

Echipa naţională de şah a României participă în perioada 2-13 martie 2013, la Astana (Kazahstan), la Campionatul Mondial feminin pe echipe. Formaţia noastră este alcătuită din Cristina-Adela Foişor, Irina Bulmaga, Luminiţa-Elena Cosma, Alina L’Ami, fostă Motoc, şi Carmen Voicu-Jagodzinsky. În prima rundă, România a fost întrecută cu 3,5-0,5 de puternica echipă a Rusiei. La competiţia ce reuneşte cele mai valoroase echipe ale lumii, mai participă Ucraina, Georgia, China, Franţa, Turcia, Kazahstan, SUA şi India. În runda secundă, România înfruntă Ucraina.

ANDREI ROŞU, PRIMUL ROMÂN CARE A TERMINAT UN ULTRATRIATLON

Primul român care a terminat un ultratrialon (parcurgerea a 7, 6 km înot, 360 km pe bicicletă şi 84 km alergare) este Andrei Roşu, acesta ocupând locul 22 din 38 la general, cu un timp de 35 de ore, 8 minute şi 50 de secunde, în competiţia Double Iron, desfăşurată săptămâna trecută în Florida. „Am terminat concursul şi m-am încadrat în termenul limită de 36 de ore! Timp final: 35 ore, 8 minute şi 50 de secunde. M-am clasat pe locul 18 (din 31) la masculin, locul 22 (din 38) la general. Rata de abandon a concursului (la masculin) a fost de 33 la sută. Sunt viu, sănătos şi (culmea!) pot să merg pe picioarele mele…”, a scris Roşu pe blogul personal.

GULBIS S-A IMPUS LA DELRAY BEACH

Tenismanul leton Ernests Gulbis, nr. 109 mondial venit din calificări, a câştigat, duminică, pentru a doua oară în carieră turneul de la Delray Beach. Gulbis l-a învins în finală, cu scorul de 7-6, 6-3, pe francezul Edouard Roger-Vasselin, locul 105 ATP. Letonul s-a mai impus la Delray Beach în 2010. Titlul din acest an este al treilea din cariera letonului, acesta câştigând şi turneul de la Los Angeles, în 2011.

JOHAN OLSSON A CÂŞTIGAT ULTIMA PROBĂ A CM DE SCHI NORDIC

Ultima probă a Campionatelor Mondiale de schi nordic de la Val di Fiemme, 50 km masculin, s-a desfăşurat duminică şi a fost urmărită de aproape 25.000 de spectatori. Cel mai rapid în acest veritabil ”maraton al zăpezilor” a fost suedezul Johan Olsson, aflat la primul titlu mondial din carieră. El a fost urmat la 12,9 secunde de elveţianul Dario Cologna şi la 16,8 secunde de kazahul Aleksei Poltoranin. Cea mai titrată sportivă la această ediţie a fost norvegianca Marit Bjoergen, cu patru medalii de aur şi una de argint la schi fond, secondată de francezul Jason Lamy Chapuis (combinată nordică), trei aur şi un bronz. În clasamentul pe naţiuni, prima a fost Norvegia, cu 19 medalii (8 aur, 5 argint, 6 bronz), urmată de Franţa (3 aur, 1 bronz), Rusia (2-1-1) şi SUA (2-0-1).

FONDISTA CLAUDIA NYSTAD ÎŞI REIA ACTIVITATEA ŞI VREA SĂ CONCUREZE LA SOCI

Sportiva germană Claudia Nystad, dublă campioană olimpică la schi fond, a anunţat că îşi reia activitatea, la vârsta de 35 de ani, având ca obiectiv participarea la Jocurile Olimpice de la Soci. Ea s-a retras din activitate la finalul sezonului 2009-2010, după ce a câştigat proba de sprint pe echipe la JO din 2010, alături de Evi Sachenbacher-Stehle. De asemenea, ea a făcut parte din ştafeta germană câştigătoare a titlului olimpic în 2006.

ANNA FENNINGER S-A IMPUS ÎN SUPERG-UL DE LA GARMISCH

Austriaca Anna Fenninger s-a impus în slalomul super-uriaş desfăşurat duminică la Garmisch-Partenkirchen, în cadrul Cupei Mondiale la schi alpin, ea fiind urmată pe podium de germanca Maria Hoefl-Riesch, la 20 de sutimi, şi de americanca Julia Mancuso, la 23 de sutimi, în timp ce liderul clasamentului general, slovena Tina Maze, a terminat pe locul patru, la 43 de sutimi. Maze câştigase coborârea de sâmbătă, ceea ce i-a permis să treacă pragul de 2.000 de puncte şi să stabilească un nou record pentru un sezon.

AKSEL LUND SVINDAL A CÂŞTIGAT SUPER-URIAŞUL DE LA KVITFJELL

Norvegianul Aksel Lund Svindal a câştigat duminică, în faţa propriului public, slalomul super-uriaş de la Kvitfjell, obţinând a 21-a sa victorie în Cupa Mondială la schi alpin şi a cincea din acest sezon. Svindal i-a devansat cu 52 de sutimi pe austriacul Georg Streitberger şi cu 57 de sutimi pe italianul Werner Heel. Graţie acestui prim succes pe o pârtie din ţara natală, Svindal este sigur că va câştiga pentru a patra oară micul glob de cristal al superG-ului şi s-a apropiat la 29 de puncte de austriacul Marcel Hirscher în clasamentul general.