Victorie de senzaţie pentru Halep

Sport 10 August 2011 / 00:00 760 accesări

Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep a produs marea surpriză la turneul de la Toronto (Canada), Rogers Cup, turneu dotat cu premii în valoare totală de 2.050.000 de dolari. Sportiva în vârstă de 19 ani venită din calificări a dat piept în prima rundă a întrecerii cu rusoaica Svetlana Kuzneţova, a 12-a favorită şi nr. 15 în clasamentul WTA. Primul set a fost echilibrat, cele două mergând cap la cap timp de zece game-uri. Lipsa de experienţă a româncei, clasate pe locul 55 WTA, şi-a spus cuvântul şi rusoaica, fostă câştigătoare la Roland Garros şi US Open, a închis setul cu un break. Al doilea set a debutat la fel, cu un break obţinut de Kuzneţova, dar Halep a revenit senzaţional, a bifat patru game-uri consecutive şi a restabilit egalitatea la seturi. Setul decisiv a început cu trei break-uri consecutive, iar la scorul de 4-3 şi serviciul pentru constănţeancă, rusoaica a cerut îngrijiri medicale la picior. Halep a profitat şi a închis rapid setul şi meciul, cu 4-6, 6-4, 6-3. Succesul obţinut împotriva Svetlanei Kuzneţova reprezintă cea mai importantă victorie din carieră pentru Halep şi prima în faţa unei jucătoare din Top 15. În turul secund, jucătoarea crescută pe terenurile de la Tenis Club Idu va avea o sarcină dificilă, urmând să dea piept cu cehoaica Lucia Safarova, nr. 32 WTA.