Victorie pentru România în preliminariile CE de volei cadeţi

Volei cadeţi / Preliminariile CE, Grupa D

Sport 07 Ianuarie 2013 / 00:00 495 accesări

În a treia partidă susţinută sâmbătă, în Turcia, la Ankara, în turneul de calificare la Campionatul European de volei din 2013 rezervat cadeţilor, reprezentativa României a obţinut prima victorie, învingând, cu 3:1 (25:27, 25:22, 25:18, 25:14), Lituania. După ce a condus în primul set cu 24:20, echipa noastră a pierdut, surprinzător, setul. În al doilea set a fost rândul jucătorilor antrenaţi de George Grigorie şi Răzvan Parpală să revină de la 6:13, pentru a se impune apoi fără probleme. În formula de start a României au fost titulari doi jucători de la CVM Tomis Constanţa: centrul Robert Vologa (6p) şi extrema Marius Iftime (2p, a mai fost utilizat în setul al treilea). Universalul Mihai Tarţa (15p) şi extrema Adrian Aciobăniţei (13p) au fost trimişi în teren pe parcursul primului set, iar în următoarele trei au fost titulari. Coordonatorul Cezar Bulgaru şi centrul Eduard Ocunschi nu au fost utilizaţi.

Duminică, în întâlnirea cu Spania, cadeţii tricolori au cedat cu 0:3 (23:25, 18:25, 16:25). Aciobăniţei (14p), Tarţa (13p) şi Vologa (5p) au fost titulari în toate cele trei seturi, iar Ocunschi (1p) a fost utilizat în primul set şi a fost titular în al doilea. Iftime a evoluat în al doilea şi al treilea set, iar Bulgaru a fost trimis în teren în setul secund.

Astăzi, de la ora 14.00, în ultimul meci din Grupa D de calificare, România va înfrunta Olanda. Clasament: 1. Turcia 11p (setaveraj: 12:2), 2. Spania 10p (11:4), 3. Austria 8p (9:7), Olanda 4p (7:9), 5. ROMÂNIA 3p (4:10), 6. Lituania 0p (1:12).