Victorii pentru Cristina Bujin şi Adrian Vasile

Sport 14 Mai 2012 / 00:00 507 accesări

Sâmbătă, la Constanţa, pe stadionul “Farul”, s-a desfăşurat una dintre competiţiile de tradiţie din atletismul românesc, “Cupa Farul-Memorialul Constantin Craiu”, primul concurs al sezonului în aer liber. Cei aproape 100 de sportivi de la opt cluburi prezenţi la startul întrecerii au concurat în probele de 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 100 mg, lungime şi triplusalt - la feminin, 100 m, 200 m, 400 m, lungime şi triplusalt - la masculin. În urma clasamentului alcătuit pe baza tabelei internaţionale de punctaj, primul loc în competiţie feminină a fost obţinut de Cristina Bujin (CS Farul), sportivă calificată la Jocurile Olimpice de la Londra, care a reuşit o săritură de 14,13 m, în proba de triplusalt. La masculin, primul clasat a fost Adrian Vasile (CS Farul), care s-a impus în proba de lungime, cu un salt de 7,83 m. Totodată, Adrian Vasile şi-a adjudecat Trofeul “Claudiu Bujin”, dedicat memoriei fostului atlet de la CS Farul, Claudiu Bujin, decedat la doar 24 de ani.