Zi neagră pentru constănţeni la CE de atletism

Sport 28 Iunie 2012 / 00:00 484 accesări

Ieri, la Helsinki, au debutat Campionatele Europene de atletism în aer liber, competiţie la care participă şi patru sportivi constănţeni, toţi de la CS Farul Constanţa. Trei dintre ei au intrat ieri în calificări, însă rezultatele nu au fost pe măsura aşteptărilor. Cotată cu şanse la calificarea în finala probei de triplusalt, Cristina Bujin (antrenor Lenuţa Dragomir) a avut o prestaţie foarte slabă, ocupând doar locul 11 în Grupa B a calificărilor. Sportiva calificată la Jocurile Olimpice de la Londra a aterizat la 13,34 m la singura săritură reuşită, celelalte două fiind depăşite. Nici cealaltă atletă constănţeană care va merge în capitala Angliei nu a obţinut biletele pentru finală. Chiar dacă a înregistrat cea mai bună performanţă a sa din acest sezon, 11,55 secunde, Andreea Ogrăzeanu (antrenor Cristina Manea) s-a clasat pe locul 5 în seria a doua de calificare, ratând prezenţa în semifinale pentru doar două sutimi de secundă. Aflată la prima competiţie importantă, Cristina Sandu (antrenor Lucian Sfia) a dezamăgit în proba de lungime, clasându-se pe locul 13 în Grupa A de calificare. Cea mai bună performanţă a sportivei constănţene a fost 6,22 m, celelalte încercări fiind depăşite. Singurele performanţe româneşti din prima zi au fost calificarea în semifinale pentru Angela Moroşanu, care a câştigat una dintre seriile probei de 400 mg, şi Ion Zaizan, care a trecut de seriile probei de 800 m, după ce a stabilit un record personal pentru actualul sezon. Speranţele constănţene pentru o prezenţă în finală se leagă de Andreea Ogrăzeanu, în proba de 200 m, şi Anca Heltne (antrenor Gabriel Bădescu), la aruncarea greutăţii.