FC Viitorul, înfrângere în duelul cu ultima clasată

Fotbal / Liga 1, etapa a 12-a: ACS POLI TIMIȘOARA - FC VIITORUL 1-0

Sport 17 Octombrie 2016 / 19:53 551 accesări
Aurelian Chițu, golgheterul Viitorului, nu a găsit drumul spre gol la Timișoara

Partida disputată luni, la Timișoara, între echipa locală ACS Poli și FC Viitorul, din etapa a 12-a a Ligii 1 la fotbal, penultima din turul sezonului regulat, a fost una specială pentru formația constănțeană. Din păcate, în meciul cu numărul 150 jucat în prima ligă, jucătorii antrenați de Gheorghe Hagi au cedat la limită în duelul cu ultima clasată, scor 0-1 (Cârstocea 82-pen.). Viitorul a pierdut din nou la Timișoara, după 1-2 în Cupa Ligii, și a irosit șansa de a se apropia la trei puncte de prima poziție, ocupată de FC Steaua.

Partida de la Timișoara a fost una în care Viitorul a amenințat în prima repriză poarta lui Straton prin șuturile lui Nimely (min. 22), Alexandru Stoica (min. 37) și Răzvan Marin (min. 39), dar tabela de marcaj nu s-a modificat. Gazdele ar fi putut deschide scorul prin Cânu, în finalul reprizei, în min. 42, dar Rîmniceanu a fost atent și a respins mingea trimisă cu capul de fundașul timișorean. În repriza a doua, în min. 58, Drăghici a scăpat singur spre poarta Viitorului și doar intervenția excelentă a lui Rîmniceanu a împiedicat înscrierea golului. După ce Straton l-a blocat pe Alexandru Stoica în două rânduri, în min. 60 și 61, Carp l-a faultat pe Străuț în careu și Cârstocea, fostul jucător al Viitorului, a marcat din penalty, în min. 82, unicul gol al meciului, aducând victoria în tabăra timișoreană.

Au evoluat - ACS Poli (antrenor Ionuț Popa): Straton - Străuț, Cânu, Bocșan, Novak - Artean, Llorente - Bărbuț, M. Croitoru (cpt.) (85 Șeroni), Doman (73 Mailat) - Drăghici (64 Cârstocea); FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Benzar (cpt.), Țîru, Brandan, Boli - R. Marin, Carp, D. Lopez (67 Hodorogea) - A. Chițu, Nimely (46 Fl. Coman), Al. Stoica (75 Casap). Cartonașe galbene: Llorente, Mailat / D. Lopez. Meciul a fost arbitrat la centru de George Rădulescu (București).

Celelalte rezultate din etapa a 12-a - vineri: CFR Cluj - CSM Poli Iaşi 1-0 (Nascimento 58); sâmbătă: Pandurii Tg. Jiu - FC Botoşani 2-1 (Herea 30-pen., Țucudean 57 / Târnovan 74), Astra Giurgiu - Concordia Chiajna 1-1 (D. Niculae 84 / M. Cristescu 44-pen.); duminică: FC Voluntari - ASA Tg. Mureş 1-1 (Ad. Bălan 36 / Vl. Morar 48), FC Steaua Bucureşti - Gaz Metan Mediaş 0-1 (Al. Munteanu 26).

Luni seară, de la ora 20.30 (în direct la Digi Sport 1, Dolce Sport 1 și Look TV), se va desfășura ultimul joc al etapei, CS Universitatea Craiova - Dinamo Bucureşti.

Clasament: 1. FC Steaua 26p (golaveraj: 17-9), 2. CS U. Craiova 20p (15-11), 3. FC VIITORUL 20p (14-12), 4. Botoșani 19p (21-15), 5. Pandurii 19p (14-10), 6. Gaz Metan 19p (13-12), 7. CFR 17p (22-9), 8. Dinamo 16p (17-12), 9. Concordia 13p (6-13), 10. Voluntari 11p (17-19), 11. Iași 12p (11-13), 12. Astra 12p (11-18), 13. ASA 1p (10-23), 14. ACS Poli -3p (11-23). CFR și ASA sunt penalizate cu câte șase puncte, iar ACS Poli, cu 14 puncte.