HC Dobrogea Sud a obţinut primul succes în Liga Naţională

Handbal (m) / Liga Naţională: CSM FĂGĂRAŞ - HC DOBROGEA SUD CONSTANŢA 22-33

Sport 07 Septembrie 2016 / 23:15 1388 accesări
Constănţenii au sărbătorit la Făgăraş prima victorie din istoria clubului (sursa foto: facebook HC Dobrogea Sud)

Învinsă pe teren propriu la meciul de debut în Liga Naţională, HC Dobrogea Sud Constanţa şi-a luat revanşa şi a bifat primul succes din istoria clubului pe prima scenă a handbalului masculin românesc, impunându-se la scor, miercuri seara, în etapa a doua, în fieful unei alt nou promovate, CSM Făgăraş, cu 33-22 (15-9). Fără două piese de bază, pivotul Mladen Rakcevic şi interul Dusko Celica, formaţia de pe litoral a început partida în forţă şi s-a distanţat rapid, conducând cu 5-2 după doar 7 minute, în urma unei serii de patru goluri consecutive. Gazdele, care au făcut o adevărată sărbătoare din prima partidă pe teren propriu la acest nivel, au încercat să revină, s-au apropiat la un singur gol, dar o nouă zvâcnire a elevilor lui Djordje Cirkovic a făcut ca diferenţa să revină la normal, 9-5 după 20 de minute. Până la pauză, distanţa a crescut şi mai mult, iar constănţenii au intrat la cabine cu un avantaj liniştitor, 15-9. La reluare, HC Dobrogea a continuat să domine ostilităţile şi a luat un avantaj decisiv în obţinerea celor trei puncte, 23-13, în min. 40. Din acel moment, pe teren au fost trimişi jucătorii mai tineri din lot, iar aceştia au demonstrat că se pot ridica la nivelul titularilor, Ionuţ Nistor şi Bogdan Munteanu marcând gol după gol. Ultimul fluier a consemnat un moment istoric pentru echipa care-şi propune să ducă mai departe spiritul fostei campioane HCM Constanţa şi să se lupte pentru titlul de campioană în acest sezon. Prima victorie din istoria lui HC Dobrogea Sud reaprinde speranţele din tabăra constănţeană, care se pregăteşte să obţină şi primul succes de pe teren propriu miercuri, 14 septembrie, de la ora 19.00, în Sala Sporturilor, când întâlneşte pe AHC Adrian Petrea Reşiţa, în etapa a 3-a a Ligii Naţionale. Au marcat pentru HC Dobrogea Sud: Cutura 6, Crnoglavac 5, Buricea 4, Nistor 4, B. Munteanu 4, L. Toma 3, Nikolic 2, Angelovski 2, Soare 1, Moisă 1, Bologa 1.

Celelalte rezultate ale etapei: CSM Bucureşti - HC Vaslui 25-26; HC Odorhei - Steaua Bucureşti 32-26; Politehnica Timişoara - AHC Dunărea Călăraşi 24-25, HC Adrian Petrea Reşiţa - CSU Suceava 26-24, CSM Satu Mare - CSM Focşani 26-30. Meciul Potaissa Turda - Dinamo Bucureşti are loc joi, ora 19.00 (Digisport şi Dolcesport).

Clasament: 1. HC Odorhei 6p (58-51), 2. CSM Focşani 4p (59-55), 3, Potaissa 3p (45-28, 1 joc), 4. HC DOBROGEA SUD 3p (58-48), 5. Dinamo 3p (34-27, 1 joc), 6. CSM Bucureşti 3p (59-54), 7. CSU Suceava 3p (53-48), 8. HC Adrian Petrea Reşiţa 3p (51-50), 9. Poli Timişoara 3p (50-50), 10. Dunărea Călăraşi 3p (53-58), 11. HC Vaslui 3p (54-70), 12. Steaua 1p (55-61), 13. Satu Mare 0p (53-64), 14. CSM Făgăraş 0p (44-62)