HC Farul s-a impus clar la Botoșani

Handbal masculin / Divizia A, etapa a 8-a

Sport 13 Noiembrie 2016 / 14:03 507 accesări
Dumitru Tudorancea a fost principalul marcator al echipei HC Farul în deplasarea de la Botoșani

După eșecul surprinzător înregistrat pe teren propriu în runda precedentă, în fața celor de la Știința Bacău, HC Farul Constanța și-a revenit și s-a impus fără probleme în fieful celor de la CSM Botoșani, scor 37-27 (17-11), într-o partidă disputată sâmbătă, în etapa a 8-a a Diviziei A la handbal masculin. Chiar dacă le-au lipsit patru jucători de bază, interul Bozidar Lekovic, centrul Vladimir Stankovic, portarul Bogdan Fuică și pivotul Daniel Susanu, toți accidentați, constănțenii au dominat întâlnirea încă din start și au câștigat fără emoții. Au marcat pentru HC Farul: Tudorancea 7 goluri, Pană 6g, Militaru 5g, C. Ion 5g, Savu 4g, Smeu 3g, Nițu 3g, Marcu 2g și Loghin 2g.

În schimb, HC Dobrogea Sud II Constanța a pierdut derby-ul formațiilor secunde din Seria A, fiind învinsă sâmbătă, în Capitală, de CSM București II, scor 31-27 (18-11). Fără să primească prea multe întăriri de la echipa mare, elevii lui Aleksandar Adzic au avut o evoluție modestă în prima repriză și nu au reușit să revină pe tabela de marcaj, chiar dacă au micșorat diferența în repriza secundă.

Celelalte rezultate ale etapei: Știința Municipal Bacău - HC Buzău 26-25, CSU Târgoviște - ACS Atletico Alexandria 12-38, Politehnica Iași - Danubius Galați 23-17. Meciul CSM Ploiești - LPS Piatra Neamț nu a fost programat din cauza problemelor financiare cu care se confruntă prahovenii.

Clasament: 1. Politehnica Iaşi 18p (golaveraj: 212-122, 6j), 2. CSM Bucureşti II 15p (254-188, 7j), 3. HC DOBROGEA SUD II 15p (233-200, 6j), 4. HC FARUL 15p (178-147, 6j), 5. Ştiinţa Bacău 15p (241-230, 8j), 6. Galaţi 9p (214-180, 7j), 7. HC Buzău 9p (157-162, 6j), 8. Alexandria 6p (170-149, 6j), 9. LPS Piatra Neamţ 6p (169-170, 6j), 10. CSM Botoşani 3p (176-279, 8j), 11. CSU Târgovişte 3p (138-281, 7j), 12. CSM Ploieşti 1p (61-93, 4j).