Mihaela Buzărnescu, de neoprit la Linz

Tenis de câmp

Sport 13 Octombrie 2017 / 17:44 723 accesări

Tenismena română Mihaela Buzărnescu, locul 105 WTA, continuă seria victoriilor în turneul de la Linz (Austria), dotat cu premii în valoare totală de 226.750 dolari. Vineri după amiază, în sferturile de finală, Buzărnescu a câștigat, cu scorul de 6-4, 5-7, 7-6 (7/4), întâlnirea cu elvețianca Belinda Bencic, locul 228 WTA, după două ore și 30 de minute de joc. Pentru calificarea în semifinalele turneului austriac, Buzărnescu și-a asigurat un cec în valoare de 11.500 de dolari și 110 puncte WTA. În penultimul act, programat sâmbătă, Buzărnescu o va întâlni pe învingătoarea din partida Tatjana Maria (Germania, locul 52 WTA) - Barbora Strycova (Cehia, locul 26 WTA).

Vineri seară, de la ora 21.00, în sferturile turneului de la Linz, Sorana Cîrstea, locul 37 WTA, o va înfrunta pe Magdalena Rybarikova (Slovacia, locul 28 WTA), principala favorită.

La dublu, Mihaela Buzărnescu și Oksana Kalashnikova (Georgia) s-au calificat în penultimul act, după ce au trecut în sferturi, cu scorul de 7-5, 6-3, de perechea germană formată din Nicola Geuer și Anna Zaja, după o oră și 19 minute de joc. Buzărnescu și Kalashnikova și-au asigurat un cec în valoare de 3.435 de dolari și 110 puncte WTA.