Monica Niculescu a abandonat în turneul de la Linz

Tenis de câmp

Sport 10 Octombrie 2017 / 09:45 705 accesări
Monica Niculescu nu a putut încheia meciul din primul tur

În primul tur al turneului WTA de la Linz (Austria), dotat cu premii în valoare totală de 226.750 dolari, Monica Niculescu, locul 61 WTA şi a opta favorită, a fost nevoită să abandoneze în partida cu Lara Arruabarrena (Spania, locul 80 WTA). După o oră şi 31 de minute de joc, Niculescu nu a mai putut continua meciul la scorul de 1-1 la seturi, 6-1 şi 1-6, şi 2-0 în setul decisiv în favoarea adversarei sale. Niculescu va primi un cec în valoare de 1.552 euro și 19 puncte WTA pentru participarea în turneul de la Linz.

Tot în primul tur al turneului din Austria, Sorana Cîrstea, locul 37 WTA şi cap de serie numărul 5, o va înfrunta, miercuri, pe belgianca Alison Van Uytvanck, locul 85 WTA.

Pe tabloul principal de simplu la Linz a ajuns şi Mihaela Buzărnescu, locul 105 WTA, după ce a câştigat, în ultimul tur al calificărilor, întâlnirea cu olandeza Lesley Lerkhove (locul 150 WTA), cu scorul de 6-1, 6-4, după o oră şi cinci minute de joc. Lerkhove a eliminat-o în primul tur preliminar pe Ana Bogdan. Buzărnescu și-a asigurat un cec în valoare de 1.552 euro și 19 puncte WTA, iar în primul tur o va întâlni marţi, de la ora 14.30, pe Anett Kontaveit (Estonia, locul 35 WTA şi favorită numărul 4). La dublu, Buzărnescu face pereche cu Oksana Kalașnikova (Georgia), adversarele din primul tur fiind Lara Arruabarrena (Spania) și Veronica Cepede Royg (Paraguay).