Academia Hagi va lupta pentru aur la Memorialul „Gheorghe Ola”

Minifotbal

Sport 17 Decembrie 2015 / 15:56 688 accesări

Echipa de minifotbal a Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” a reușit o spectaculoasă calificare în finala ediției 2015 a Memorialului „Gheorghe Ola”, competiție rezervată jucătorilor născuți în anul 2006. În Grupa A a turneului final organizat la Focșani, micuții fotbaliști constănțeni au înregistrat două victorii în trei partide, suficient pentru a ajunge în finala mare a competiției, programată vineri, cu începere de la ora 11.00. Adversara echipei antrenate de Mihai Stere va fi chiar formația gazdă, CSM Focșani, care a câștigat toate meciurile din Grupa B.

Așa cum precizam miercuri, Academia Hagi avea nevoie de o victorie la minimum două goluri diferență în disputa cu Luceafărul Cluj ca să nu depindă de scorul ultimei întâlniri din grupă, CS Kinder Târgovişte - FC Interstar Sibiu, care s-a terminat la egalitate, 1-1. În cele din urmă, valoarea constănțenilor și-a spus cuvântul, iar rezultatul final a fost chiar 2-0 (1-0), prin golurile înscrise de Luca Băsceanu și Albert Ciucă.

În clasamentul final al Grupei A, echipa constănțeană a ocupat primul loc, cu 6 puncte, urmată de Cluj 6p, Tîrgoviște 4p și Sibiu 1p. Echipele din Constanța și Cluj au fost departajate grație criteriului rezultatului direct. Clasament final Grupa B: 1.CSM Focşani 9p; 2.LPS Suceava 6p; 3.FC Bihor 3p; 4.CSȘ Caransebeș 0p. Finala mică a competiției, Luceafărul Cluj - LPS Suceava, este programată vineri, de la ora 10.00. Reamintim că Memorialul „Gheorghe Ola” este considerat drept Campionat Național pentru copiii de 9 ani.

Echipa Academiei Hagi va evolua și la turneul final al Memorialului „Gheorghe Ene” la minifotbal, competiție pentru jucători născuți în anul 2007, în perioada 20-22 decembrie 2015.

Copiii de la Academia Hagi joacă la turneul final al Memorialului „Gheorghe Ola”

Echipa Academiei Hagi s-a calificat la turneul final al Memorialului „Gheorghe Ola”