Andrea Dovizioso, învingător în Marele Premiu al Malaeziei la MotoGP

30 Octombrie 2016 / 11:33 413 accesări

Pilotul italian Andrea Dovizioso (Ducati) a câștigat Marele Premiu al Malaeziei la MotoGP, clasa regină a motociclismului viteză, în timp ce spaniolul Marc Marquez (Honda), care avea deja asigurat titlul de campion mondial, a căzut și a încheiat cursa pe locul al 11-lea.

Dovizioso (30 ani) a semnat cu această ocazie al doilea succes din cariera sa în MotoGP, devansându-i pe piloții oficiali ai echipei Yamaha, italianul Valentino Rossi și spaniolul Jorse Lorenzo, clasați pe locurile 2, respectiv 3.

Startul a fost amânat de două ori, ca urmare a puternicelor rafale de ploaie care s-au abătut asupra circuitului de la Sepang, mai mulți piloți căzând în timpul cursei, din cauza pistei umede.

Clasament final:

1. Andrea Dovizioso (Italia/Ducati) 42min.27sec.333/1000

2. Valentino Rossi (Italia/Yamana) la 3,115 sec.

3. Jorge Lorenzo (Spania/Yamaha) la 11,924 sec.

4. Hector Barbera (Spania/Avintia Racingi) la 19,916 sec.

5. Loris Baz (Spania/Avintia Racingi) la 21,353 sec.

....

În clasamentul general, cu o etapă înainte de finalul sezonului, conduce spaniolul Marc Marquez (Honda), cu 278 puncte (virtual campion), urmat de Valentino Rossi (Yamaha) — 232 puncte și Jorge Lorenzo (Yamaha) — 208 puncte.

Ultima etapă din actuala ediție a Campionatului Mondial de motociclism viteză va avea loc pe 13 noiembrie la Valencia (Spania).