Astra - Viitorul, în sferturile Cupei Ligii

Fotbal / Cupa Ligii

Sport 12 Noiembrie 2014 / 00:00 509 accesări

Ieri, la sediul Ligii Profesioniste de Fotbal din București, s-a desfășurat tragerea la sorți a partidelor din sferturile de finală ale Cupei Ligii-Adeplast. Programul meciurilor din sferturi, care vor avea loc în perioada 12-14 decembrie, se prezintă astfel: Dinamo București - U. Cluj, CSMS Iași - Steaua București, Pandurii Tg. Jiu - Oțelul Galați și Astra Giurgiu - FC Viitorul. Întâlnirile din sferturi se vor disputa într-o singură manşă, eliminatorie, iar primele formații vor fi gazde. Dacă după 90 de minute scorul va fi egal, vor urma doua reprize de prelungiri a câte 15 minute, iar dacă egalitatea se va menține și după 120 de minute, se va trece la executarea loviturilor de departajare.

FRF VA APLICA FAIR-PLAY-UL FINANCIAR ÎN LIGA 1

Comitetul Executiv al Federației Române de Fotbal (FRF) a aprobat, în şedinţa de luni, introducerea fair-play-ului financiar pentru Liga 1, care prevede monitorizarea cluburilor în ceea ce priveşte datoriile restante către alte grupări şi angajaţi, informează site-ul oficial al federaţiei. Membrii Comitetului Executiv al FRF au decis că se sancţionează cu depunctare încălcarea cerinţelor de monitorizare financiară a cluburilor din Liga 1, începând cu procesul de monitorizare pentru sezonul competiţional 2015-2016. Dacă la data de 30 septembrie clubul licenţiat nu va face dovada achitării datoriilor financiare restante către cluburi şi către angajaţi, înregistrate până la data de 30 iunie, clubul respectiv va fi sancţionat cu un punct. Dacă nici la data de 31 octombrie clubul licenţiat nu va face dovada achitării acelor datorii înregistrate la 30 iunie, clubul respectiv va fi sancţionat cu două puncte. Sancţiunile cu deducerea punctelor pentru încălcarea cerinţelor de monitorizare financiară vor fi dictate de Comisia de Disciplină şi Etică a FRF, la solicitarea directorului de licenţiere, şi vor fi aplicate cluburilor din Liga 1 începând cu sezonul competiţional 2015-2016.