Au viitor în Liga 1!

Fotbal / Liga 1, etapa a 6: CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ - FC VIITORUL CONSTANŢA 0-3

Sport 28 August 2012 / 00:00 726 accesări

FC Viitorul Constanţa a spart gheaţa şi a obţinut, aseară, la Piatra Neamţ, în confruntarea cu Ceahlăul, din etapa a 6-a, prima victorie din Liga 1 la fotbal. Succesul constănţenilor, scor 3-0 (0-0), s-a conturat la finele unei partide în care şi-au dominat cu autoritate adversarul, chiar dacă au evoluat în deplasare, iar scorul final ar fi putut fi chiar mai mare.

FC Viitorul a început foarte bine meciul, iar în primele 25 de minute a obligat formaţia gazdă să rămână în propria jumătate de teren. Cu Mihai Onicaş în premieră căpitan, dar mai ales cu o dorinţă şi mai mare de a obţine primul succes, Viitorul a combinat frumos până la 20 m de poarta lui Jovic, dar, din păcate, ocaziile importante la poarta nemţenilor au lipsit aproape în totalitate în primele 45 de minute. Dacă s-ar fi punctat însă statistica şi posesia, Viitorul ar fi condus pe tabelă din prima repriză. De partea cealaltă, Ceahlăul nu a găsit antidotul pressing-ului făcut de constănţeni, astfel că abia în min. 30 a reuşit prima fază periculoasă, venită însă după o respingere greşită a lui Vâtcă. Inevitabilul s-a produs în partea secundă, mai exact în min. 52, când mingea a ajuns cu noroc la Gabriel Iancu, iar juniorul Viitorului a deschis scorul cu un şut puternic la colţul lung: Ceahlăul - Viitorul 0-1. Următoarea fază de poartă, min. 56, a adus şi al doilea gol în contul constănţenilor, de data aceasta în urma unui contraatac finalizat de A. Chiţu, după ce atacantul Viitorului l-a driblat şi pe portarul nemţean: Ceahlăul - Viitorul 0-2. Scorul final, Ceahlăul - Viitorul 0-3, a fost stabilit, în min. 90, de Alibec, cu o execuţie superbă, care a amintit de golul reuşit de Madjer în finala Cupei Campionilor Europeni din 1987. „Sper să ne fi descătuşat după acest meci, dar la următorul trebuie să evoluăm la fel de bine. Antrenorul ne-a spus la pauză să fim precauţi, dar să insistăm şi mai mult în atac. Sunt fericit că am câştigat“, a declarat la final Gabriel Iancu.

Au evoluat - Ceahlăul (antrenor Costel Enache): Jovic - Ţepeş, Forminte, Viţelaru, Drugă - Achim (60 Margine), Monroy (60 Onciu) - Bădescu (70 Lukanovic), Golubovic, Stana - M. Constantinescu; FC Viitorul (antrenor Cătălin Anghel): Vâtcă - Bălaşa, Mladen, Bejan, Turcu - Iancu (79 Alibec), Onicaş, Al. Lazăr - Albu (66 Cârstocea), V. Rusu (75 Benzar), A. Chiţu. Cartonaşe galbene: Viţelaru / Albu, Bălaşa, Onicaş, Lazăr. Au arbitrat: Augustus Constantin (Rm. Vîlcea) - Ovidiu Artene (Vaslui) şi Imre Bucsi (Sf. Gheorghe).