CSV 2004 Tomis, de la egal la egal cu Uralochka

Volei (f) / Cupa CEV, sferturile de finală, manşa tur: CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA - URALOCHKA EKATERINBURG 1:3

Sport 18 Februarie 2010 / 00:00 709 accesări

Volei spectacol, aseară, în Sala Sporturilor din Constanţa. Ajunsă în faza sferturilor de finală ale Cupei CEV, deşi se află la prima participare în cupele europene, formaţia CS Volei 2004 Tomis Constanţa a făcut un meci de senzaţie în faţa uneia dintre cele mai titrate echipe ale Europei, Uralochka Ekaterinburg. Doar şansa şi poate un pic mai multă experienţă i-au lipsit formaţiei constănţene ca să producă o surpriză, CSV 2004 Tomis cedând cu 1:3 (24:26, 25:27, 25:11, 21:25) în faţa rusoaicelor. În ciuda scorului înregistrat, elevele lui Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe au fost pe picior de egalitate cu “piesele vulpoiului” Nikolai Karpol. Începutul întâlnirii a fost unul echilibrat, dar Uralochka a fost cea care a dictat ritmul în primul set. Constănţencele au rămas însă în joc până la finalul setului, şi au fost la doar un pas de a-şi trece setul în cont. Tomis a început în forţă setul secund, în care a condus cu 10:5. Karpol şi-a arătat însă clasa şi s-a folosit de cele două timpuri de odihnă exact când a avut mai mare nevoie, iar constănţencele au trecut din nou la mustaţă de adjudecarea unui set. Rusoaicele s-au relaxat şi au lăsat garda jos în cel de-al treilea set. Tomisul a profitat şi şi-a scor din dotare tot arsenalul - serviciu, blocaj şi preluare excelentă - şi a smuls un set de la Uralochka la o diferenţă incredibilă: 25:11!!! A fost însă un semnal de alarmă pentru adversare, care şi-au arătat clasa în ultimul parţial cu toate că voleibalistele Tomisului s-au apropiat din nou periculos pe final, 20:21. Oboseala şi-a spus însă cuvântul în tabăra constănţeană, setul fiind câştigat de rusoaice, cu 25:21. „Mă aşteptam la un meci dificil cu Tomis. Această echipă a trecut de o manieră categorică în turul precedent de Pila, iar jucătoarele acestei echipe sunt valoroase. Felicit antrenorii şi echipa pentru voleiul de calitate arătat în această seară şi aşteptăm cu nerăbdare cea de-a doua întâlnire”, a spus Nikolai Karpol, cel mai mare antrenor din voleiul mondial. „Am sperat până la ultima minge într-o victorie şi am fost aproape de ea de fiecare dată, dar poate ne-a lipsit şi şansa. Uralochka a arătat că este o echipă de mare clasă şi poate una dintre cele mai mari echipe care au ajuns la Constanţa în ultima perioadă”, a declarat antrenorul Tomisului, Aleksandar Boskovic. „A fost un meci de o calitate foarte bună, dar experienţa şi-a spus cuvântul. Fiecare mică greşeală a noastră a fost taxată rapid de adversare. Sperăm să facem un meci bun şi în Rusia”, a spus Claudia Gavrilescu.

Au evoluat - CSV 2004 Tomis: Simanic - Barun, Gavrilescu (cpt.), Plchotova, Topic, Konecna şi Vujovic - libero, au mai jucat: Vîlcu, Bobi, Prisecaru şi Pristavu; Uralochka: Sheshenina (cpt.) - Estes-Artamonova, Filipova, Beloborodova, Rusakova, Matiasovska şi Pasynkova - libero, au mai jucat: Salina şi Chervova. Au arbitrat: Nikola Micevski (Macedonia) şi Yanick Chaladay (Franţa).