CSV 2004 Tomis, înfrângere surprinzătoare la Tg. Mureş

Sport 01 Martie 2010 / 00:00 607 accesări

Eşec neaşteptat pentru formaţia feminină CS Volei 2004 Tomis Constanţa la Tg. Mureş, în etapa a 19-a a Diviziei A1 la volei feminin, vicecampioana României cedând, cu 1:3 (25:18, 23:25, 25:27, 22:25), în partida cu echipa locală CSU. Disputată ieri, întâlnirea s-a dovedit a fi mult mai dificilă decât se anunţa pentru formaţia oaspete. Oboseala acumulată în urma partidei de la Ekaterinburg, cu Uralochka, a lăsat urme în evoluţia constănţencelor, care nu au reuşit să menţină ritmul impus în primul set, câştigat cu 25:18, pe toată durata partidei. Elevele lui Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe au cedat al doilea set, iar lururile nu au evoluat bine în tabăra constănţeană nici în debutul celui de-al treilea set. Intrarea Majei Simanic nu a putut stopa avântul echipei lui Valerijan Luka, care a câştigat neaşteptat partida în care pornea din postura de outsider. Pentru CSV 2004 Tomis au evoluat următoarele jucătoare: Prisecaru - Barun, Plchotova, Gavrilescu (cpt.), Topic, Pristavu şi Vujovic - libero; a mai jucat: Simanic. „Punem această înfrângere pe seama oboselii. Am început bine întâlnirea, dar lipsa de concentrare ne-a costat în următoarele seturi. Nu ne afectează foarte mult această înfrângere, dar trebuie să fie un semnal de alarmă pentru fete. Sperăm ca până la ora meciului de la Cluj să fim într-o altă formă”, a declarat Constantin Alexe, antrenorul secund al Tomisului. Celelalte rezultate din etapa a 19-a: CSM 2007 Focşani - CSM Sibiu 2:3; CSU Metal Galaţi - SCM U. Craiova 3:0; U. Cluj - Penicilina Iaşi 3:0; Dinamo Bucureşti - Ştiinţa Bacău 3:1; Unic Piatra Neamţ - IOR Bucureşti 3:0. CSV 2004 Tomis va disputa astăzi, tot în deplasare, de la ora 13.00, în devans din etapa a 21-a, meciul cu Universitatea Cluj.