CSV 2004 Tomis, un set şi la Ekaterinburg

Volei (f) / Cupa CEV, sferturi de finală, manşa retur: URALOCHKA EKATERINBURG - CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 3:1

Sport 26 Februarie 2010 / 00:00 570 accesări

Final de drum pentru CS Volei 2004 Tomis Constanţa în cupele europene, dar prestaţie onorabilă pentru elevele lui Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe şi în manşa retur a sferturilor de finală ale Cupei CEV, disputată în compania puternicei formaţii Uralochka Ekaterinburg. Deşi au cedat şi cea de-a doua întâlnire cu echipa antrenată de legendarul Nikolai Karpol, scor 1:3 (17:25, 20:25, 29:27, 21:25), voleibalistele constănţele le-au oferit o nouă replică pe măsură rusoaicelor. Favorite la calificare în urma succesului de la Constanţa, cu 3:1, gazdele păreau să aibă o misiune uşoară, mai ales că nu cedaseră niciun set acasă în acest sezon european. Primul set avea să certifice acest lucru, fiind câştigat cu uşurinţă de Uralochka. Calificarea pentru a doua oară consecutiv în Final-Four avea să fie obţinută de trupa lui Karpol după un set mult mai echilibrat, 25:20. Cu toate acestea, spiritul de luptă al Tomisului a rămas “viu”, iar constănţencele s-au impus în cel de-al treilea set cu 29:27. Oaspetele au debutat excelent şi în setul patru, 5:1, şi au rămas la timonă până la 18:15, dar rusoaicele au revenit şi au încheiat partida după 25:21. Uralochka este a patra echipă calificată în careul de aşi al Cupei CEV, alături de Rabita Baku (Azerbaidjan), Yamamay Busto Arsizio (Italia) şi Steaua Roşie Belgrad (Serbia), în timp ce Tomis se opreşte în sferturi şi părăseşte cu fruntea sus primul său sezon european. Gazda turneului Final-Four se va decide în perioada următoare, Uralochka Ekaterinburg fiind printre favoritele la câştigarea întrecerii în acest sezon. „Echipa noastră a arătat în multe momente că dacă ar fi crezult mai mult în şansele ei ar fi putut spera la o soartă mai bună. La scorul de 2-1, noi am condus în setul patru până la 18:15 şi cred că se putea mai mult. Rămânem însă cu satisfacţia că suntem ultimul mohican rămas în cupele europene în acest sezon pentru România”, a declarat directorul tehnic al Tomisului, Costinel Stan. La finalul partidei au fost desemnate şi cele mai bune jucătoare ale întâlnirii, acestea fiind coordonatorul Marina Sheshenina (Uralochka) şi extrema Mira Topic (CSV 2004 Tomis).

Au evoluat - Uralochka: Sheshenina (cpt.) - Matiasovska, Filipova, Beloborodova, Rusakova, Estes-Artamonova şi Pasynkova - libero, au mai jucat: Salina, Chesnokova şi Chervova; CSV 2004 Tomis: Simanic - Barun, Gavrilescu (cpt.), Plchotova, Topic, Konecna şi Vujovic - libero, au mai jucat: Vîlcu, Bobi şi Prisecaru. Au arbitrat: Vassilis Raptis (Grecia) şi Hans Almkvist (Suedia).