CVM Tomis a reintrat în "grafic"

Volei (m) / DA1-4: CVM Tomis Constanţa - VCM Rm.Sărat 3-0

Sport 16 Octombrie 2006 / 00:00 973 accesări

Club Volei Municipal Tomis Constanţa a obţinut a treia victorie în patru etape desfăşurate în Divizia A1 la volei masculin. Al doilea meci jucat pe teren propriu în acest campionat de Tomis a însemnat al doilea succes în număr minim de seturi şi în doar 61 de minute de joc. De data aceasta însă, adversara a oferit o replică mai bună faţă de cea a lui Remat Zalău, acum două săptămîni. Cu Viorel Dirivenco (fost la Tomis în ultimele două campionate) în mare vervă, Volei Club Municipal Rm. Sărat a început jocul în forţă şi a condus în permanenţă pe tabela de scor, detaşîndu-se la 6-2, 13-9 şi 15-11. După 16-13 la al doilea time-out tehnic, seria fastă a buzoienilor s-a încheiat. Voleibaliştilor constănţeni a început să le funcţioneze preluarea şi blocajul, iar lucrurile au intrat pe făgaşul normal. Pe serviciile lui Voinea şi Ashlei, Tomis a preluat conducerea cu 22-19, adjudecîndu-şi primul set cu 25-21.

Tomis a fost iarăşi o "maşină" de volei

În ciuda schimbărilor făcute de antrenorul Adrian Pustiu în sextetul de bază, echipa din Rm. Sărat nu şi-a mai revenit şi Tomis a "defilat" în seturile următoare, pe care le-a cîştigat cu 25-16 şi 25-20. În ultimul set, antrenorul Jorge Cannestracci le-a oferit şansa de a juca lui Nemanja Kuburovic şi Erkan Togan, ridicătorul sîrb aflîndu-se la debutul său într-un meci oficial pentru Tomis. O victorie scurtă, cu 3-0, obţinută de constănţeni în 61 de minute, la fel ca şi partida cu zălăuanii! Să remarcăm faptul că antrenorul gazdelor i-a titularizat pe sîrbul Goran Ivkovic pe postul de centru şi pe Mihai Mihăilă ca libero, cei doi achitîndu-se fără probleme de sarcini. În etapa viitoare, formaţia constănţeană va întîlni în deplasare o nou promovată, Unirea Dej, echipa care în etapa a doua reuşea să producă surpriza campionatului, trecînd pe teren propriu, cu 3-2, de Dinamo Bucureşti!

Au evoluat formaţiile - CVM Tomis (antrenori Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov): Gonzalez - Gontariu, Began, Ivkovic, Voinea, Ashlei, libero: Mihăilă; au mai jucat Milotin, Erkan şi Kuburovici; VCM Rm. Sărat (antrenor Adrian Pustiu): Stoian - Trandafir, Afloarei, I. Ion, Dirivenco, Mocanu, libero: Tofan (au mai jucat Cîrlan, Harabagiu şi Porumbescu). Arbitri: Jean Bratu (Brăila) şi Niculae Stan (Bucureşti). Celelalte rezultate ale etapei a patra: Steaua Bucureşti - Unirea Dej 3-1; VCM Piatra Neamţ - Dinamo Bucureşti 2-3; CSŞ Lapi Dej - Remat Zalău 1-3; U.Baia Mare - U.Cluj 3-0.