CVM Tomis, start cu dreptul în finală

Ieri, în Sala Sporturilor din Constanța

Eveniment 22 Aprilie 2015 / 00:00 1211 accesări

Finala Diviziei A1 la volei masculin a început perfect pentru campioana en titre, Club Volei Municipal Tomis Constanța, care s-a impus aseară, în Sala Sporturilor din Constanța, cu scorul de 3:1 (25:23, 25:21, 23:25, 25:14) în fața echipei CSVM Zalău, în primul meci al disputei decisive pentru titlu. Voleibaliștii antrenați de Martin Stoev și Radu Began și-au luat astfel o primă revanșă după înfrângerea din finala Cupei României, fiind deciși să obțină astăzi, de la ora 18.00 (în direct la Digi Sport 3), tot în Sala Sporturilor, al doilea succes în finala DA1. Și la această a doua partidă a finalei intrarea spectatorilor este gratuită.

ECHILIBRU ÎN PRIMELE TREI SETURI

Jocul de marți seară a debutat sub semnul echilibrului și cu multe greșeli de ambele părți, miza meciului punându-și amprenta pe jucători. Aproape toți au forțat serviciul, de unde și destule erori de preluare, apoi de construcție. Totuși, după primul time-out tehnic, gazdele au luat un avans de patru puncte, mărit la șase la al doilea time-out tehnic (16:10), după un as al lui Laza. Pe o serie bună de servicii ale lui Bala, Zalăul s-a apropiat la trei puncte, apoi oaspeții au strâns rezultatul la 21:20, pe fondul unor nesincronizări în terenul constănțean. Martin Stoev a cerut time-out, scorul a devenit 23:20 și Tomis a câștigat la limită primul set. Sălăjenii au condus în startul setului 2, cu 8:6, Tomis a revenit la 10:9, apoi cele două formații au alternat la conducere pe tabelă. De la 16:14 pentru Zalău, scorul a devenit 19:16 pentru constănțeni, care au știut să gestioneze cu siguranță acest avantaj, grație atacurilor necruțătoare ale lui Simeonov și Janic. Cam pe aceleași coordonate s-a desfășurat, până la un punct, și setul al treilea, însă de data aceasta oaspeții au fost mai atenți. În ciuda unei reveniri a gazdelor, care au și condus la un punct diferență, ultima oară cu 20:19, Zalăul s-a impus la limită în acest set.

O „aroganță” pedepsită crunt de Tomis în setul al patrulea, care avea să fie și ultimul. Constănțenii au servit perfect, blocajul a funcționat, iar scorul a luat imediat proporții: 6:1, 12:4, 14:5, 16:6. La 12:4, Pavel a intrat în locul lui Simeonov, pe postul de universal (Pavel fusese înlocuit de Aciobăniței la începutul setului), apoi au mai fost introduși Petkov și Stoian, în locul lui Janic și Zhekov (la mijlocul setului secund, Spînu fusese înlocuit de Stancu, care a rămas pe teren până la final). Antrenorii oaspeților au schimbat și trei titulari, la 16:6, astfel că ultima treime a setului a fost jucată de rezervele celor două echipe! Zalăul doar a mai recuperat câte ceva din deficit, pe serviciul lui Olteanu, de la 24:9 la 25:14...

Au evoluat - CVM Tomis (antrenori Martin Stoev și Radu Began): Zhekov 5p (3 blocaje) - Simeonov 25p, Laza 10p, Spînu 1p, Janic 15p, D. Pavel 9p (3 blocaje) și Rosic - libero (au mai jucat: Stancu 2p, Tănăsescu, Aciobăniței 3p, Petkov 2p și Stoian 1p); CSVM Zalău (antrenori Stoyan Stoev și Bogdan Nicolae): Lescov 2p - Cherbeleață 11p, Mihalcea 7p, Gheorghiţă 5p, Dal Bosco 7p, Bala 15p și Feher - libero (au mai jucat: Georgescu, Olteanu 10p, Tarța și C. Miron). Au arbitrat: Lucian Năstase și Nicolae Marin (ambii din Galați).

DECLARAȚII DUPĂ MECI

„Nu a fost o victorie așa de ușoară cum a părut. În primul rînd, suntem mulțumiți că suntem în efectiv complet, s-a văzut asta, chiar dacă fizic nu stăm așa de bine. Cred că suntem pe drumul cel bun și în meciul de miercuri vom arăta din ce în ce mai bine. Mulțumim publicului care a fost alături de noi. Este foarte important să ne susțină. Vrem să câștigăm și miercuri, apoi să mergem la Zalău ca să încheiem finala cât mai repede”, a declarat centrul constănțean Andrei Laza.

„Nu a fost cea mai bună partidă a noastră. A existat puțină nervozitate în rândul echipei, care a resimțit puțin evenimentele din ultimele două săptămâni. Să nu uităm că la un moment dat aveam în lot doar opt oameni apți de joc, de unde și imposibilitatea de a ne antrena așa cum trebuie. A mai fost pauza de Paști, îmbolnăvirea lui Rosic, apoi revenirea târzie a lui Simeonov și Petkov, de unde și unele nesincronizări pe care le-ați văzut în terenul nostru. De numai două-trei zile ne antrenăm în efectiv complet și de aceea ne mai trebuie puțin timp ca să devenim mai compacți. Important este că am câștigat prima partidă, că există un declic moral și sunt sigur că va urma și a doua victorie. Mâine, cu siguranță, vom juca mai bine ca astăzi și vom merge mai liniștiți la Zalău”, a spus antrenorul principal al Tomisului, Martin Stoev.