Debut de vis pentru Halep la Singapore

Tenis de câmp / Turneul Campioanelor WTA

Sport 21 Octombrie 2014 / 00:00 485 accesări

Aflată pentru prima oară în carieră la Turneul Campioanelor, competiție dotată cu premii în valoare totală de 6,5 milioane de dolari și care aduce la start cele mai bune opt sportive ale sezonului în circuitul WTA, Simona Halep a strălucit la debut. Tenismena constănțeană a spulberat-o ieri, în primul meci din Grupa Roșie, pe Eugenie Bouchard (Canada, locul 5 WTA), cu scorul de 6-2, 6-3, după doar o oră și 9 minute de joc, luându-și astfel revanșa după eșecul suferit în semifinalele de la Wimbledon, din acest an. Sportiva în vârstă de 23 de ani a început perfect, câștigând primele patru game-uri, ba chiar a avut șansa de a se distanța la 5-0, însă Bouchard a salvat o minge de break. Foarte concentrată, Halep a controlat finalul primului set și nu i-a dat adversarei nicio șansă să revină în meci, astfel că s-a impus fără mari probleme. Setul secund a început sub semnul echilibrului, dar constănțeanca a forțat și a reușit break-ul la scorul de 1-1. Au urmat câteva momente de presiune din partea lui Bouchard, dar Halep a rezistat și a încheiat meciul în stil de mare campioană, câștigând pe serviciul adversarei, după o dublă greșeală a canadiencei. Grație succesului obținut ieri, Halep şi-a asigurat un premiu în valoare de 243.000 de dolari şi 230 de puncte WTA, dar va mai primi cel puțin câte 70 de puncte WTA pentru următoarele două meciuri din grupă, indiferent de rezultat.

REVENIRE DE FORMĂ

Constănțeanca a dat peste cap toate calculele specialiștilor, care nu-i acordau prea multe șanse, considerând că este ieșită din formă. „Am jucat foarte bine. Sunt foarte fericită că mi-am regăsit jocul. Am reuşit câteva puncte câştigătoare, aşa că sunt foarte fericită. Îmi place acest turneu şi sper că şi spectatorii s-au bucurat de joc”, a explicat Halep, care a fost susținută din tribună de familie, dar și de numeroși prieteni: „Înseamnă mult să am prietenii şi familia alături de mine. De asemenea, sunt prezenţi şi fanii care anul trecut au fost alături de mine la Sofia”.

Succesul îi deschide larg ușa constănțencei către semifinale, partida decisivă fiind cea împotriva Anei Ivanovici, jucătoarea din Serbia clasată pe locul 8 în clasamentul WTA. Mai întâi, Halep se va duela, mâine, cu liderul clasamentului mondial, Serena Williams, care a câștigat ieri meciul de deschidere al competiției, cu scorul de 6-4, 6-4, după o oră și 18 minute. „Voi juca normal împotriva Serenei și voi încerca să mă bucur de meciul contra ei, pentru că nu am jucat în acest an. Este cea mai bună jucătoare din lume, nu am nimic de pierdut şi voi lupta pentru fiecare punct”, a spus sportiva crescută în orașul de la țărmul mării.

HALEP, PE LOCUL 4 WTA

Pentru că, din cauza unei accidentări, nu a luat startul la turneul Kremlin Cup de la Moscova, pe care îl câștigase anul trecut, Halep a coborât pe locul 4 în clasamentul WTA, cu 5.403 puncte, fiind depășită de Petra Kvitova. În schimb, finalista de la Moscova, Irina Begu, a urcat 19 poziții, pe 42, cu 1.201p, în timp ce Monica Niculescu se menţine pe locul 47, cu 1.110p, iar Sorana Cîrstea a coborât un loc, pe 94, cu 606p. Pe primul loc în clasamentul mondial se află americanca Serena Williams, cu 7.146p, urmată de Maria Şarapova (Rusia, 6.680p) şi Petra Kvitova (Cehia, 5.597p).