Debut ruşinos pentru Tomis

Handbal (f) / LN-1: CS Tomis - Rapid Bucureşti 26-31

Sport 15 Septembrie 2008 / 00:00 1394 accesări

Candidată la un loc în cupele europene, CS Tomis Constanţa a debutat cu o înfrîngere usturătoare în ediţia 2008-2009 a Ligii Naţionale de handbal feminin. Echipa pregătită de Mircea Bucă şi Dumitru Muşi a cedat neaşteptat în prima etapă în faţa unei echipe fără obiectiv în acest sezon, Rapid Bucureşti. Partida a debutat sub semnul echilibrului (5-5, min. 10), pentru ca patru minute mai tîrziu tomitanele să se distanţeze la trei goluri pe tabela de marcaj, 8-5, după ce Elena Pavăl a fost eliminată. Doar patru minute a durat însă dominaţia gazdelor, bucureştencele recuperînd rapid diferenţa (10-10, min. 18) şi distanţîndu-se treptat pe fondul erorilor grave din apărarea constănţeană, dar şi a lipsei de comunicare de pe faza ofensivă (11-15, min. 27). Finalul primei reprize avea să arate o echipă a Tomisului căzută moral şi fără soluţii în faţa asediului bucureştean. Spre disperarea taberei constănţene, rapidistele au înscris la fiecare atac şi au plecat la pauză cu un avantaj considerabil, 18-12. Diferenţa s-a menţinut şi la reluare, cînd cele care au făcut legea pe teren au fost tot oaspetele, elevele lui Vasile Mărgulescu încheind partida cu 31-26 şi plecînd de la Constanţa cu două puncte pe deplin meritate. „Ne aşteaptam să obţinem victoria pentru că eu cred în echipa mea. Anul trecut făcusem egal aici cu toate că Tomisul era favorită. Oameni de aici trebuie să aibă răbdare pentru că numai aşa pot construi o echipă”, a spus antrenorul Rapidului, Vasile Mărgulescu. „Este o înfrîngere dureroasă şi sper să reuşesc să le motivez pe fete pînă la meciul cu Oţelul. Nu ne-a ajutat deloc poarta şi în aceste condiţii este greu să te impui în faţa unei formaţii, care a fost susţinută şi de paradele celor doi portari”, a concluzionat principalul Tomisului, Mircea Bucă. Pentru Tomis au marcat: Ionela Ţopa 6g, Anna Djafarova 6g, Mihaela Seifer 4g, Dorina Cărbune 4g, Ana Maria Hamciuc 3g, Filipa Ackar 1g, Ana Maria Stoica 1g şi Marina Tankaskaya 1g.

Celelalte rezultate ale etapei: HCM Baia Mare - Rulmentul Braşov 29-29, Oltchim Rm. Vâlcea - HCM Roman 39-15, Dunărea Brăila - Oţelul Galaţi 29-28, Cetate Deva - KZN Slatina 33-30, HCM Buzău - „U” Jolidon Cluj 24-23 şi CSM Ploieşti - HC Zalău 29-34.