Doi constănţeni au devenit campioni mondiali universitari

Handbal

Sport 04 Iulie 2016 / 14:41 548 accesări
Tricolorii au sărbătorit în vestiar câştigarea titlului de campioni mondiali universitari

Naţionala masculină de handbal a României a câştigat duminică titlul mondial universitar la handbal, după ce s-a impus în finala Campionatului Mondial Universitar, găzduit de Malaga (Spania), în faţa Coreei de Sud, cu scorul de 28-20. Tricolorii au avut un parcurs excelent, reuşind să treacă în semifinale de marea favorită a competiţiei, Spania, scor 29-26. Printre jucătorii care au reuşit această performanţă se numără şi doi de la echipele constănţene, centrul Bogdan Moisă, transferat în această vară de către HC Dobrogea Sud de la Ştiinţa Bacău, şi interul Dumitru Tudorancea, reactivat de HC Farul în sezonul trecut, după ce părea decis să renunţe la activitatea competiţională. Titlul de golgheter al competiţiei a fost cucerit de Demis Grigoraş, care evoluează la CSU Politehnica Timişoara, iar portarul Ionuţ Iancu, de la CSM Bucureşti, a fost cel mai bun jucător al finalei. România a mai cucerit o medalie, în întrecerea feminină, tricolorele încheind pe locul secund, după ce au fost învinse în ultimul act de Spania, cu 20-14. „Campioni mondiali universitari la băieţi după 29 de ani! Vicecampioni mondiali universitari la fete! Am început bine vara. Aur şi argint mondial pentru România! Simt că nu ne oprim aici. Hai România!”, a postat preşedintele Federaţiei Române de Handbal, Alexandru Dedu, pe contul său de Facebook.

Duminică au început şi Campionatele Mondiale de tineret, care au loc în Rusia, iar naţionala României, antrenată de constănţeanul Ion Crăciun, a debutat cu dreptul în Grupa C. “Tricolorele mici” s-au impus clar în partida cu reprezentativa Kazahstanului, scor 43-21, şi vor juca luni, de la ora 18.00, cu Argentina. Din grupă mai fac parte Germania, Egipt şi Spania, primele patru clasate urmând să se califice în faza optimilor de finală.