Duel românesc în semifinale la BRD Bucharest Open

Tenis de câmp / Turneul de la Bucureşti

Sport 12 Iulie 2014 / 00:00 514 accesări

Prima ediţie a BRD Bucharest Open, turneu dotat cu premii în valoare totală de 250.000 de dolari şi găzduit de Arenele BNR din Bucureşti, programează sâmbătă o semifinală românească, între constănţeanca Simona Halep şi Monica Niculescu. Principala favorită a turneului şi nr. 3 WTA, Halep a acces în penultimul act după ce a învins-o vineri seară, în sferturile de finală, pe Lara Arruabarrena (Spania, 120 WTA), cu scorul de 6-3, 6-1, după 56 de minute. În schimb, Niculescu, nr. 68 WTA, a avut un meci mult mai greu, trecând în sferturi de slovena Polona Hercog, cap de serie nr. 8, cu scorul de 6-2, 2-6, 7-6 (7/3), la capătul unei partide care a durat două ore şi 41 de minute. Niculescu s-a calificat pentru prima oară în acest an în semifinalele unui turneu WTA, după ce ajunsese în sferturi la Hobart (Australia) şi Florianopolis (Brazilia). Prin prezenţa în semifinale, Halep şi Niculescu şi-au asigurat câte 110 puncte WTA şi câte un cec în valoare de 11.300 de dolari. În cealaltă semifinală se vor întâlni slovaca Kristina Kucova şi italianca Roberta Vinci. Simona Halep este câştigătoarea turneului de la Budapesta de anul trecut, turneul fiind mutat în acest an la Bucureşti, din cauza problemelor financiare.

DUBLU ROMÂNESC ÎN SEMIFINALE. România are reprezentante şi în semifinalele probei de dublu, după ce cuplul format din Elena Bogdan şi Alexandra Cadanţu s-a impus în duelul din sferturi cu perechea Raluca Olaru şi Valeria Solovyeva (Rusia), cu scorul de 6-3, 7-5, după o oră şi 33 de minute. În semifinale, Bogdan şi Cadanţu vor întâlni perechea Katarzyna Piter (Polonia) / Olga Savciuk (Ucraina), cap de serie nr. 1. Din păcate, Irina Begu şi Maria Irigoyen (Argentina), favorite nr. 4, au cedat tot vineri, în sferturi, în faţa dublului alcătuit din Cagla Bueyuekakcay (Turcia) şi Karin Knapp (Italia), cu scorul de 5-7, 7-5, 8-10, după o oră şi 44 de minute. Bueyuekakcay şi Karin vor înfrunta în cealaltă semifinală perechea Paula Kania (Polonia) / Anna Tatishvili (SUA). Calificarea în semifinale este răsplătită cu un cec în valoare de 3.435 de dolari şi 110 puncte WTA, în timp ce prezenţa în sferturi aduce 1.820 de dolari şi 60 de puncte WTA.