FC Viitorul a câştigat Cupa României U19

După o finală decisă la loviturile de departajare

Sport 27 Mai 2017 / 20:19 1723 accesări

Mircea Manole a marcat penalty-ul decisiv, aducând trofeul la Constanţa

FC Viitorul a disputat sâmbătă după-amiază, la Ploiești, finala Cupei României Under 19, în compania formației UTA Bătrâna Doamnă. Întâlnirea s-a disputat pe stadionul „Ilie Oană”, iar la finalul celor 90 de minute regulamentare de joc scorul a fost egal, 1-1. În minutul 7, Andrei Rusu a deschis scorul pentru echipa constănțeană, cu o minge plasată pe lângă portar, însă arădenii au egalat în minutul 38, prin Adrian Petre. În repriza a doua tabela de marcaj nu s-a mai modificat, Viitorul trecând de două ori pe lângă golul victoriei, Doru Dumitrescu trimiţând de două ori balonul în bară. Pentru desemnarea câștigătoarei s-au executat lovituri de departajare, în urma cărora câștig de cauză, scor 5-3, au avut jucătorii pregătiți de Nicolae Roșca, care au transformat toate penalty-urile, prin D. Dumitrescu, Al. Pop, M. Ene, Kilyen şi Mircea Manole. Ultimul, purtătorul tricoului cu numărul 11, pe care l-a îmbrăcat la începutul carierei şi Gică Hagi, la Sportul Studenţesc, Steaua şi echipa naţională, a executat cu mult sânge rece lovitura decisivă, aducând trofeul la Constanţa. În cadrul festivității de premiere, care a urmat partidei, s-au acordat și trei premii speciale - cel mai bun portar al finalei: Sebastian Mara (UTA); cel mai tehnic jucător al finalei: Doru Dumitrescu (FC Viitorul); cel mai bun jucător al finalei: Adrian Petre (UTA).

Au evoluat pentru FC Viitorul U19: Dur-Bozoancă - Boboc, Kilyen, Ghiță (cpt.), Rusu - Iani (82 Crînganu) - M. Ene, D. Dumitrescu, Ciobanu (70 Zamfirescu), Manole - Mihalache (64 Al. Pop).

Până la prezenţa în ultimul act, FC Viitorul a trecut de Academia Farul (10-0), de CS Dinamo București (2-2, 8-7 la loviturile de departajare), FCSB București (6-0) și Dinamo 1948 București (2-1 și 1-0).

În finala Ligii Elitelor U19, programată la 3 iunie, FC Viitorul va întâlni pe Dinamo Bucureşti.