FC Viitorul U19, calificare cu scandal la Cluj-Napoca

Fotbal / Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi“

Sport 15 Mai 2016 / 18:08 766 accesări
Mircea Manole a marcat al treilea gol al Viitorului, decisiv pentru calificarea în penultimul act

Duminică au avut loc partidele contând pentru sferturile de finală ale Cupei României U19 la fotbal. FC Viitorul U19, formaţie pregătită de Vasile Mănăilă, a evoluat pe terenul echipei U. Cluj U19. Pe teren, Viitorul şi-a demonstrat superioritatea în faţa clujenilor şi s-a impus cu 3-2 (Doru Dumitrescu 57, Andrei Ciobanu 78-pen., Mircea Manole 89 / Janos 11, Salcău 90+2), bifând al doilea succes în faţa lui U. Cluj după cel din semifinalele Ligii Elitelor U19. Au evoluat pentru FC Viitorul U19: Tordai (46 Dur-Bozoancă) - Rusu (68 Zamfirescu), Burdeţ, Căpuşă, Panait - Ciobanu, Dumitrescu, Cicâldău - Vîlcea, C. Ene (10 Firan), M. Manole.

JUCĂTORII CONSTĂNȚENI, SCUIPAȚI ŞI LOVIŢI DE SUPORTERII UNIVERSITĂŢII CLUJ

Dar pentru că gazdele au dorit să învingă şi ele, singura modalitate de a se impune le-a rămas.... boxul. Meciul a început, practic, încă de sâmbătă, zi în care site-ul www.numaiu.ro a premeditat un scandal după ce a titrat: „Veniţi în baza Dan Anca pentru a pune presiune pe adversari. Lăsaţi nunţile, botezurile, majoratele sau micii la Făget pentru că avem treabă cu Hagi!”. La finalul partidei, pe drumul spre vestiare, jucătorii Viitorului au primit o ploaie de scuipături şi au fost loviţi de suporterii Universităţii Cluj, care nu s-au înduplecat să înceteze la rugăminţile antrenorului şi team-managerului echipei gazdă. Fiind practic sechestraţi la vestiare, oficialii Viitorului au sunat la 112 pentru a putea scăpa de furia celor care se consideră suporteri ai Universității Cluj. După ce au sosit la stadion, poliţiștii au chemat Jandarmeria şi doar aşa delegaţia constănţeană a putut părăsi arena pe care s-a disputat partida în condiții de siguranță.

Rezultatele celorlalte partide disputate duminică, în sferturile de finală ale Cupei României U19:

U. Cluj - FC VIITORUL 2-3

ACS Poli Timişoara - Pandurii Tg. Jiu 2-1

FC Viitorul „Mihai Georgescu” Cluj - Olimpia Satu Mare 6-1

UTA Bătrâna Doamnă - FC Voluntari 3-1

Programul semifinalelor Cupei României U19 - meciurile se vor disputa joi, 19 mai: