FC Viitorul U19, eliminată din UEFA Youth League

Fotbal / Liga Campionilor pentru tineret

Sport 23 Octombrie 2019 / 08:56 666 accesări
Atacantul Louis Munteanu (nr. 9) a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 36

Întâlnirea retur dintre formaţiile NK Domžale U19 și FC Viitorul Constanţa U19, disputată marţi seară, în Slovenia, în primul tur din UEFA Youth League, s-a încheiat cu victoria echipei gazdă, scor 2-0 (Svetlin 3, Pantelic 41). Cum în manşa tur, de la Ovidiu, scorul a fost egal, 0-0, FC Viitorul părăseşte competiţia, dar constănţenii au avut şansa să obţină un rezultat pozitiv în deplasare. După ce Svetlin a deschis scorul chiar în startul partidei, Viitorul a trecut pe lângă egalare în minutul 36, atunci când atacantul Louis Munteanu a irosit un penalty obținut tot de el, portarul Mihelak respingând mingea şutată de la punctul cu var. Până la pauză gazdele au mai înscris prin Pantelic, astfel că NK Domzale şi-a asigurat prezenţa în turul secund, în repriza a doua tabela de marcaj nemaifiind modificată.

Au evoluat următoarele formaţii - NK Domžale U19 (antrenor Darko Birjukov): Mihelak - Urbancic, Dajcman, Vrhovnik (90+1 Mitrovic), Makovec - Markus - Pantelic (78 Coz), Svetlin (cpt.), Repas (90+5 Pisek), M. Ceh - Kolobaric; FC Viitorul U19 (antrenori Cristian Cămui, Vasile Mănăilă): Mușat - Grosu (65 Georgescu), Leca (cpt.), Vlad, Mureșan - Mălăele, Crivac (88 Bîrzu), Grameni (72 Voicu) - Vîlea (65 R. Mustacă), L. Munteanu, A. Pitu. Cartonașe galbene: Markus, Repas, Vrhovnik / Crivac, Grameni, Georgescu. Au arbitrat: Nikola Popov - Georgi Todorov şi Ivo Kolev (toți din Bulgaria).

În turul secund al Ligii Campionilor rezervat echipelor de tineret, NK Domzale va întâlni învingătoarea confruntării dintre FC Porto (Portugalia) și Liepaja (Letonia). În tur, FC Porto s-a impus pe teren propriu, cu 4-2. Returul este programat miercuri, de la ora 18.00, în Letonia.