Final de drum pentru CSO Ovidiu în Cupa României

Fotbal / Cupa României, faza a IV-a: CSO Orăşenesc - Prefab Modelu 0-2

Sport 29 August 2007 / 00:00 657 accesări

După victoriile cu CS Municipal Constanţa (5-2), FC Farul II Constanţa (2-1) şi Callatis Mangalia (3-0), Clubul Sportiv Orăşenesc Ovidiu şi-a încheiat aventura în Cupa României-Timişoreana, ediţia 2007-2008. Formaţia pregătită de Gheorghe Ciurea a întîlnit, ieri, în faza a IV-a a competiţiei, echipa de ligă secundă Prefab Modelu, în faţa căreia s-a înclinat, scor 0-2. Oaspeţii au controlat prima repriză, însă n-au reuşit să puncteze. Pojer (min. 9, şut din 16 m peste poartă), D. Gheorghe (min. 16, şut din 6 m parat de Răuţă) şi Fl. Anghel (min. 45, cap din 6 m alături) au irosit şanse mari pentru formaţia călărăşană şi cele două echipe au intrat la cabine la egalitate. În min. 59, Prefab a deschis scorul: D. Gheorghe l-a servit ideal pe Pojer, iar acesta l-a învins pe Răuţă din interiorul careului, 0-1. După alte două ratări ale lui Fl. Anghel, trupa lui Marin Dună şi Ion Gigi a încheiat definitiv conturile în min. 79: D. Gheorghe (cel mai bun jucător al partidei) a pasat perfect pentru M. Şerban, care a înscris pe lîngă Răuţă, ieşit în întîmpinare, 0-2. Abia la acest scor gazdele au trimis mingea pe cadrul porţii lui I. Curcă, acesta intervenind la execuţiile de la distanţă ale lui N. Niţă şi I. Drăgoi. Gazdele ar fi putut înscrie golul de onoare în ultimul minut de prelungiri, cînd Borza a provocat eliminarea lui Ghidarcea, care a comis henţ pe linia porţii. Penalty-ul a fost executat de acelaşi Borza, însă I. Curcă a păstrat poarta neperforată. Prefab Modelu s-a impus, astfel, cu 2-0, şi a obţinut o calificare meritată în faza a V-a a Cupei României.

Au evoluat - CSO Ovidiu (antrenor Gheorghe Ciurea): Răuţă - Della, N. Niţă, Axinciuc, Ploscar, I. Drăgoi - Bejan, Ciobanu (88 Achim), Ciuciuleacă (71 Rînja), Dulan (85 Armencea) - Borza; Prefab Modelu (antrenor Ion Gigi): I. Curcă - Bold, Ghidarcea, Fl. Popa, A. Toma - Macare, Olariu (84 Ţigoianu), Pojer, M. Şerban (86 Tudor) - Fl. Anghel, D. Gheorghe (82 Jianu). Au arbitrat: Radu Petrescu - Aurel Florescu şi Constantin Petre (toţi din Bucureşti).