Final de sezon pentru Futsal Municipal

Fotbal în sală, turneul play-off

Sport 04 Mai 2007 / 00:00 583 accesări

Jucătorii de la Futsal Municipal Constanţa au intrat în vacanţă după ce au fost eliminaţi în primul tur al play-off-ului. Meciul decisiv, disputat sîmbătă, pe terenul lui Athletic Club Bucureşti, a fost controlat de gazde în prima repriză şi de constănţeni în cea de-a doua, însă bucureştenii s-au calificat pentru că au fost mai pragmatici şi mai... norocoşi! La 4-3, cînd meciul se apropia de final, antrenorul Dragoş Chipară a scos portarul şi a forţat egalarea în superioritate numerică, însă jucătorii săi au fost neinspiraţi: Toader a pierdut mingea în poziţie excelentă, iar Florea, cu cîteva secunde rămase de jucat, a şutat milimetric pe lîngă bară!!! Aşa s-a încheiat campionatul pentru Futsal Municipal, locul 5 în sezonul regulat şi 5-8 în play-off însemnînd, totuşi, ratarea obiectivului. “La lotul şi la condiţiile pe care le-am avut, comparativ cu alte echipe, cred că am ajuns destul de sus. Nesperat de sus!”, a declarat Chipară după meciul din Capitală.

Athletic s-a calificat în semifinalele Ligii întîi la fotbal în sală, cu scorul general de 2-1. Primul meci din semifinale, CIP Deva - Athletic, va avea loc duminică, iar Energoconstrucţia Craiova - ACS Odorheiu Secuiesc este programat luni. Athletic şi Deva se înfruntă şi în sferturile de finală ale Cupei României, celelalte partide fiind ACS Odorheiu Secuiesc - CS Izorep Tîrgu Mureş, ACS Odorheiu Secuiesc II - Clujana Cluj şi CFS Poli Timişoara - Energoconstrucţia Craiova. În manşa tur a barajelor de promovare-retrogradare, echipele de liga a doua au cedat pe teren propriu: Siculum Miercurea Ciuc - Moldocor Piatra Neamţ 3-6 şi Olimpic Simeria - United Galaţi 4-6. Returul este programat sîmbătă şi duminică.