Final incredibil la Madrid în UCL

Fotbal / UEFA Champions League, sferturi de finală, manşa retur

Sport 12 Aprilie 2018 / 08:05 505 accesări
Cristiano Ronaldo a calificat deţinătoarea trofeului în semifinale

Manșa retur a sferturilor de finală din Liga Campionilor la fotbal a oferit miercuri seară două confruntări în care echipele cotate cu şansa a doua au luptat până la capăt pentru calificare, dar şansa nu a fost de partea lor. Juventus a condus cu 3-0 la Madrid, recuperând înfrângerea din tur, însă un penalty foarte uşor acordat în ultimul minut al prelungirilor a adus calificarea Realului în semifinale. Portarul Buffon a fost eliminat pentru proteste înaintea executării loviturii de la 11 metri, văzând pentru prima oară în carieră cartonaşul roşu în Liga Campionilor, iar Cristiano Ronaldo a înscris de la punctul cu var. La Munchen, FC Sevilla nu a mai reuşit victoria de la Manchester, spaniolii trimiţând mingea în bara transversală în repriza a doua.

Rezultatele înregistrate şi autorii golurilor: Real Madrid - Juventus Torino 1-3 (Cr. Ronaldo 90+8-pen. / Mandžukić 2, 37, Matuidi 61) - în tur: 3-0 și Bayern Munchen - FC Sevilla 0-0 - în tur: 2-1.

Astfel, după FC Liverpool şi AS Roma, Real Madrid şi Bayern Munchen completează careul de aşi în UEFA Champions League.

Tragerea la sorţi a partidelor din semifinalele UCL este programată vineri, de la ora 14.00, la Nyon (Elveţia).