Franţa şi Elveţia merg în optimi

Fotbal / EURO 2016, Grupa A, etapa a 3-a: ELVEŢIA - FRANŢA 0-0

Sport 20 Iunie 2016 / 00:22 582 accesări

Partida decisivă pentru stabilirea câştigătoarei Grupei A, disputată duminică seară, la Lille, între Elveţia şi Franţa, s-a încheiat nedecis, scor 0-0, rezultat care permite reprezentativei ţării gazdă a turneului final al Campionatului European de fotbal să ocupe primul loc. Elveţienii s-au clasat pe poziţia a doua şi cele două formaţii vor evolua în optimile de finală de la EURO 2016, în timp ce Albania, învingătoare, duminică seară, la Lyon, scor 1-0 (Sadiku 43) cu România, aşteaptă jocul rezultatelor favorabile pentru a merge şi ea în optimi de pe locul 3.

În confruntarea dintre Elveţia şi Franţa, gazdele au trimis de trei ori mingea în bară, Pogba, în minutele 12 şi 17, şi Payet, în minutul 75, fiind ghinionoştii serii.

Au evoluat - ELVEȚIA (selecționer Vladimir Petkovic): Sommer - Lichtsteiner (cpt.), F. Schär, Djourou, R. Rodríguez - Behrami, G. Xhaka, Džemaili - Shaqiri (79 Fernandes), Embolo (74 Seferović), Mehmedi (86 M. Lang); FRANŢA (selecționer Didier Deschamps): Lloris (cpt.) - B. Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Cabaye, Sissoko, Pogba - Griezmann (77 Matuidi), Gignac, Coman (63 Payet). Cartonaşe galbene: - / Rami, Koscielny. Partida a fost arbitrată la centru de slovenul Damir Skomina.