Gură de oxigen pentru handbalistele constănţene

Handbal (f) / LN-3: CS Tomis Constanţa - HCM Roman 28-23

Sport 29 Septembrie 2008 / 00:00 1547 accesări

După înfrîngerile din primele două etape, formaţia feminină de handbal CS Tomis a reuşit să obţină primele puncte în actualul sezon la finalul partidei de duminică, din Sala Sporturilot, cu HCM Roman. Anunţate drept pretendente la un loc de cupă europeană, elevele lui Dumitru Muşi şi Mircea Bucă aveau nevoie de victorie pentru a nu pierde contactul cu contracandidatele sale. Drept urmare, handbalistele constănţene au început în forţă partida şi s-au instalat la conducere încă din primele minute, 3-0 (min. 4). Replica oaspetelor a întîrziat să apară, iar “motoarele” Tomisului, Seifer, Djafarova şi Iovănescu, au împins scorul de pe tabela de marcaj la 11-4, în min. 15. Constănţencele au mai scăzut însă din turaţie pe finalul primei reprize, iar elevele Alexandrinei Soare au profitat din plin, apropiindu-se la doar un gol cu două minute înainte de plecarea la cabine, 13-12. Djafarova şi Pîrîianu au îndreptat însă lucrurile şi Tomisul a avut un avantaj de trei goluri la pauză, 15-12. Oaspetele au revenit de la vestiare mult mai montate, iar tomitanele au rămas la conducere doar pînă în min. 35. Un minut mai tîrziu, Mazur a adus egalarea pentru HCM Roman, dar au urmat momente bune de joc pentru Tomis, la care au contribuit şi cei doi portari Doina Avram şi Csila Fekete, diferenţa de trei goluri fiind refăcută, 20-17 (min. 40). Cu zece minute înainte de final, constănţencele conduceau cu 25-20, avantajul fiind păstrat pînă la finalul întîlniri, cînd scorul a fost 28-23. „Ne trebuia această victorie pentru că aşa cum se ştie, ea îţi dă moral şi capeţi încredere mai ales pentru această echipă nouă a Tomisului. Echipa a început să se lege în relaţiile de joc. Ceea ce mă bucură este că fetele şi-au dorit foarte mult să cîştige”, a declarat Dumitru Muşi. Pentru Tomis au marcat: Mihaela Seifer 8g, Anna Djafarova 6g, Alexandra Iovănescu 5g, Mihaela Pîrîianu 4g, Marina Tankaskaya 2g, Mihaela Cherecheş 2g şi Ionela Ţopa 1g.

Oltchim rămîne lidera clasamentului

Derby-ul etapei a treia a Ligii Naţionale feminine de handbal, Olchim Rm. Vîlcea - Rulmentul Braşov s-a încheiat cu o victorie pentru campioana României, care s-a impus, duminică, în faţa braşovencelor, cu 31-25 (17-13), după un joc în care a condus în permanenţă. Echipa condusă de Ivica Rimanic a luat un avans de trei puncte în lupta pentru titlul de campioană a României. În plus, la ultimul time-out al meciului, Rimanic le-a făcut o surpriză elevelor sale şi le-a spus „Felicitări!” în limba română, iar handbalistele i-au răspuns fericite „Mulţumim!”

Celelalte rezultate ale etapei: Dunărea Brăila - HCM Baia Mare 31-24; Cetate Deva - Oţelul Galaţi 29-31; CSM Ploieşti - Rapid CFR Bucureşti 32-33; Hidroconcas Buzău - KZN Slatina 36-29; U. Jolidon Cluj - HC Zalău 30-23.