HCM, victorie la pas şi cu Turda

Handbal (m) / Cupa României, sferturi de finală: HCM CONSTANŢA - POTAISSA TURDA 29-22

Sport 07 Martie 2014 / 00:00 859 accesări

Capul de afiş al sferturilor de finală din Cupa României la handbal masculin, dintre Handbal Club Municipal Constanţa şi Potaissa Turda, a fost câştigat de campioana României, scor 29-22 (15-14). Chiar dacă a evoluat fără patru jucători de bază, Sadoveac, Cutura, Stănescu şi Csepreghi, absenţi din cauza accidentărilor sau a suspendărilor, HCM s-a calificat la pas în semifinalele Cupei României, competiţie care se desfăşoară la Ploieşti, iar sâmbătă, de la ora 14.30 (Digi Sport 2), va întâlni pe HC Vaslui.

Conform “tradiţiei“, echilibrul pe tabela de scor s-a păstrat atât timp cât Constanţa nu a apăsat pe acceleraţie. Turda a condus doar în min. 3, scor 2-1, dar Toma a readus HCM-ul în avantaj peste doar două minute, scor 3-2. Din acel moment, echipa antrenată de Zvonko Sundovski, Marko Isakovic şi Alexandru Buligan a început să se distanţeze pe tabelă uneori chiar şi la trei goluri, 9-6 şi 10-7, însă ardelenii au reuşit să restabilească egalitatea, 11-11 - în min. 24. Toma a menţinut HCM-ul în avantaj prin două reuşite de la 7 m, iar după primele 30 de minute, Constanţa intra la cabine cu un avans de un singur gol, 15-14. Angelovski a înscris primul gol al părţii secunde, 16-14, iar apoi tânărul Cristescu (2 goluri) şi Novanc au mărit ecartul la trei lungimi în min. 37, scor 19-16. Portarul Popescu şi-a exasperat din nou adversarii prin intervenţiile sale, inclusiv de la 7 m (n.r. - a apărat patru lovituri), iar în atac, Criciotoiu şi Şimicu au “spart” tot mai des defensiva Potaissei. Constanţa s-a distanţat la cinci lungimi în min. 40, 22-17, pentru ca rezultatul final să fie 29-22 pentru campioana ţării. Pentru HCM Constanţa au marcat: Toma 7g (2x7m), Şimicu 5g, Cristescu 4g, Novanc, Angelovski, Criciotoiu, Buricea - câte 3g, Stavrositu 1g.

„O partidă împotriva unui adversar bun, dar ne-am îndeplinit obiectivul, aşa cum ne doream. Au fost două meciuri în doar două zile, împotriva a două echipe bune ale campionatului, şi este bine că am câştigat. Aşteptăm acum duelul din semifinale. Nu contează pe cine vom întâlni în continuare. Noi avem ca obiectiv câştigarea unui nou trofeu şi pentru acest lucru trebuie să învingem orice echipă”, a declarat interul dreapta Bogdan Criciotoiu.

În cealaltă semifinală, Ştiinţa Bacău va întâlni, tot sâmbătă, de la ora 12.30 (Digi Sport 2), pe CSM Bucureşti.

Rezultate înregistrate, ieri, în sferturile de finală: ŞTIINŢA BACĂU - Dinamo Bucureşti 37-27, CSM BUCUREŞTI - Steaua Bucureşti 31-28, HCM CONSTANŢA - Potaissa Turda 29-22, HC VASLUI - HCM Minaur Baia Mare 28-22. Finala Cupei României va avea loc duminică, de la ora 18.30 (Digi Sport 2).