Încă un succes pentru Cristina Bujin

Atletism / Campionatele naţionale, etapa a 2-a

Sport 26 Ianuarie 2013 / 00:00 472 accesări

Vineri, la Complexul Sportiv “Lia Manoliu” din Bucureşti, a debutat a doua etapă din Campionatul Naţional de seniori de atletism în sală, la startul căreia este prezentă şi o numeroasă delegaţie constănţeană. În prima zi de întrecere, sportivii din oraşul de la ţărmul mării au reuşit să urce pe podium în mai multe probe. Astfel, la triplusalt, Cristina Bujin (CS Farul, antrenor Lenuţa Dragomir) s-a impus cu o săritură bună, 14,24 m, fiind urmată de o altă constănţeancă, Cristina Toma (CS Farul, antrenor Vali Ionescu), cu 13,88 m. Tot pe primul loc a încheiat şi Andreea Ogrăzeanu (CS Farul, antrenor Cristina Manea), învingătoare în proba de 60 m, cu 7,49 secunde. În aceeaşi probă, dar la masculin, Iulian Geambazu (CS Farul, antrenor Cătălin Ganera), a terminat pe primul loc, în 6,87 sec. La un pas de victorie a fost Mihaela Bobocea (CS Farul, antrenor Valentin Anghel), clasată pe locul secund în proba de 1.500 m, cu timpul de 4 min. 26.77 sec. La triplusalt masculin, singurul constănţean care a reuşit să urce pe podium, din cei trei prezenţi la startul competiţiei, a fost Cristi Nicuşor Boboc (CS Farul, antrenor Niculina Chiricuţă), care a încheiat al treilea, cu o săritură de 15,57 m. Sâmbătă, în a doua zi de întrecere, vor intra în concurs, cu şanse la o clasare bună şi alţi sportivi constănţeni, Nadia Ilaş (CS Farul, antrenor Cătălin Ganera, 60 m garduri), Cornel Bănănău (CS Farul, antrenor Marian Ciser, 60 m garduri), Cristina Sandu (CS Farul, antrenor Lucian Sfia, lungime), Nicoleta Zavelcă (CS Farul, antrenori Cecilia Gevat şi Alin Larion, 800 m) şi Adrian Vasile (CS Farul, antrenor Gabriela Voiculescu, lungime).